Kraji hrozí rušení železničních spojů

Moravskoslezský kraj - Kraj nemá podepsaný dodatek smlouvy o provozování železničních linek s Českými drahami. Dopravce chce po kraji totiž další peníze nad rámec dohodnutých milionů korun. Hejtmanství ale další ztráty v dopravě ze svého rozpočtu platit nechce, dokud mu peníze nepošle ministerstvo dopravy.

Dvacet devět milionů korun chtějí České dráhy za to, že po kolejích v Moravskoslezském kraji jezdí nové vlaky. Dalším důvodem jsou vyšší poplatky za železniční cestu. Pokud mu je kraj nezaplatí, mohlo by se stát, že by jezdilo po kolejích v kraji míň spojů.

Podle mluvčí Českých drah jsou  nároky oprávněné.

Video Reportáž Radka Wiglasze
video

Reportáž Radka Wiglasze

Kraj připouští, že by některé méně efektivní spoje mohly být omezovány. O dalších úsporách se jedná.

Kraj přitom tvrdí, že situaci komplikuje ministerstvo dopravy. Nedodržuje totiž memorandum o regionální železniční dopravě, podle kterého se má ročně do regionu poslat ročně sto osmdesát milionů plus navýšení o inflaci.

„Ve státním rozpočtu jsou na krajskou dopravu vyčleněny pouze necelé tři miliardy, a proto nemůžeme zaplatit za inflaci. Navíc podle Ministerstva financí nemají na peníze automatický nárok,“ uvedl Tomáš Neřold, mluvčí Ministerstva dopravy.

Moravskoslezský kraj tak bude s Českými drahami jednat dál, cestujících by se ale změny měly dotknout nejdřív v září.

Už teď ale České dráhy a Moravskoslezský kraj omezili šestnáct spojů a ušetřit se tak má asi jeden milion korun.

Jedná se především o víkendové a ranní spoje, ve kterých nejezdilo tolik cestujících. Ministerstvo dopravy také dnes oznámilo, že o prázdninách nebude jezdit ranní a večerní víkendový spoj z Třince do Prahy a z Bohumína do Brna.