Dokumentární film Michala Najbrta se snažil zachytit poslední dny války v Přerově

Přerov - První diváci dnes viděli nový dokumentární film s názvem Přerov a jeho válka. Snímek režiséra Michala Najbrta zachycuje osudy židovské rodiny Wolfových, masakr v Zákřově a poslední dny II. světové války přímo v Přerově. Kromě unikátních dobových záběrů i fotografií přináší taky autentické výpovědi přímých účastníků.

Přelom dubna a května roku 1945, stejně jako v jiných částech republiky, i na Přerovsku s sebou přinesl řadu dramat. Přímo v Přerově to bylo v podobě povstání místních obyvatel.

„Jednalo se o první ozbrojené a otevřené vystoupení našich občanů proti nacistické okupaci,“ uvedl historik Petr Sehnálek.

Příběhy z Přerovska teď v jednom dokumentárním snímku zachytili filmaři vůbec poprvé.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

Úvod patří židovské rodině Wolfových. Ta se až do konce války skrývala před transportem do koncentračního tábora v lesích nedaleko Tršic.

Druhá část snímku popisuje přerovské povstání, které vypuklo na základě smyšlené informace o kapitulaci Německa 1. května 1945. První výstřel tehdy zazněl v Palackého ulici.

Přibližně ve stejné době se ozvaly výstřely v Mostní ulici. Sem pálily německé kulomety ze zámku. Na Žerotínově náměstí se střetla už dopoledne kolona esesáků s davem občanů.

Tvůrci filmu vsadili na unikátní dobové materiály. K věrohodnosti snímku přispívají také výpovědi očitých svědků. Prostor dostali i historici. Třeba v případě masakru téměř tří set nevinných lidí v prostoru Švédských šancí. „Zde byli po desíti z jednoho metru stříleni do týla jak dospělí, tak i děti. Mnohé děti byly v rukou maminek.,“ komentoval hrůzy masakru historik František Hýbl.

Film teď poputuje do škol, kde se stane součástí výuky dějepisu. Jeho tvůrci už přitom plánují další snímek. Tentokrát o obci Český Malín na ukrajinské Volyni, kterou v roce 1943 vypálili nacisti.