Holandští performeři se představili na Divadelní Floře

Olomouc - Výběr krátkých choreografií fyzického divadla představili v Olomouci holandští performeři. Špičkový umělecký soubor United – C vystoupil v rámci sedmnáctého ročníku festivalu Divadelní Flora. Jedinečná světová premiéra pohybové instalace doprovázená živou hudbou vsadila na prostory bývalé kanovnické rezidence ve Wurmově ulici.

Diváci mohli sledovat osm zdánlivě nesouvisejících živých obrazů, a to na ochozu budovy bývalé kanovnické rezidence, ve freskovém sále nebo přímo na nádvoří. V hlavní roli byla těla v pohybu.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

„Když jsme sem přišli, okamžitě jsme se rozhodli, že bychom chtěli udělat představení pro celou budovu, abychom celý komplex využili. Přijde nám, že ta budova je velmi zajímavá, pro tento koncept,“ uvedl režisér Marten van der Putt.

Podle jedné z účinkujících má každá část má svůj vlastní charakter a atmosféru, kde se snaží prolínat tanec i všechny druhy umění s budovou.

Vrcholem celého představení pak byla nahá žena na decentně osvětleném pódiu, která vleže doslova proplouvala mezi sklenicemi. Režisér tady vsadil na spojení hudby s mistrně zvládnutým pohybem.

Vystoupení holandských performerů si nenechala ujít asi stovka diváků.

Divadelní Flora letos kromě alternativních počinů nabídla i kvalitní činohru. Velký prostor dostala například brněnská Reduta. „Jsou to inscenace Nenápadný půvab buržoazie, Zlatá šedesátá a Kabaret Kafka,“ informoval Petr Nerušil, ředitel festivalu Divadelní Flora.

Festival nabídne ještě představení brněnského divadla Husa na provázku. Návštěvníky čeká Višňový sad Antona Pavloviče Čechova s razantně upraveným textem v režii Jana Mikuláška. A taky Pestré vrstvy, což je inscenace v podání ostravského Divadla Petra Bezruče, která vznikla na základě autobiografického románu Ivana Landsmana z hornické Ostravy.