Znojmo nedosáhlo na výjimku. Když postoupí, doma hrát nesmí

Praha - Fotbalové Znojmo si stejně jako Ústí nad Labem v loňské sezoně může zajistit prvenství ve druhé lize. I tak mu to však nemusí přinést postup do nejvyšší soutěže. Jeho stadion, který se momentálně rekonstruuje, nesplňuje podmínky Gambrinus ligy a klub na dnešním ligovém shromáždění neuspěl s žádostí výjimku. Jihomoravané proto musejí hledat dočasný azyl, kde by odehráli celou příští sezonu.

„Pro nás to je velká komplikace. Připadá mi to, jako by se z první ligy dělala nějaká uzavřená soutěž. Nehledě na to, že bychom měli jen minimální podporu fanoušků,“ řekl prezident 1. SC Znojmo Ota Kohoutek. Znojmo má druhou ligu výborně rozehranou, společně s Bohemians Praha 1905 je v čele a čtyři kola před koncem má na třetí místo devítibodový náskok. Kdyby se vytouženého postupu dočkalo, celou příští sezonu by muselo hrát domácí zápasy na vyhovujícím stadionu.

Pro Znojmo podle Kohoutka přicházejí v úvahu stadiony v Jihlavě či Brně. Klub by navíc při působení v azylu měl pozastavenou několikamilionovou dotaci od firmy STES, marketingové společnosti fotbalové asociace. „A kdyby klub nedokončil rekonstrukci do skončení příští sezony, nejenže by nedostal dotaci, ještě by mu hrozila pokuta tři miliony korun,“ uvedl tiskový mluvčí FAČR Jaroslav Kolář.

Rekonstrukce bude, jen když budete prvoligoví

Znojmu tak hrozí, že nechtěně naváže na Ústí nad Labem. Severočeši sice loni druhou ligu vyhráli, ale licenci pro nejvyšší soutěž neobdrželi právě kvůli nevyhovujícímu stadionu. Jihomoravané před zástupci klubů první a druhé ligy marně argumentovali tím, že mají od radnice přislíbenou dotaci 35 milionů korun právě na přestavbu stadionu. Podmínkou zástupců města ale je, aby mužstvo hrálo i během rekonstrukce nejvyšší soutěž ve Znojmě.

„Máme teď zúžený manévrovací prostor. Nevím, jak se zastupitelstvo bude tvářit na to, že musí investovat X milionů do stadionu, zatímco my třeba vzápětí sestoupíme. Město se chce zviditelnit tím, že bude mít první ligu, ale pokud budeme muset jít do azylu, tak to přijde trochu vniveč,“ uvedl Kohoutek.

Kohoutek: Chceme do toho jít

Znojemský stadion potřebuje zásadní úpravy za několik desítek milionů korun: vybudování umělého osvětlení, trávník s umělým vyhříváním, osazení tribuny patřičným počtem sedaček a dobudování zázemí. To všechno zabere několik měsíců. Většina klubů však udělení výjimky Znojmu odmítla. Proti se podle mluvčího Koláře vyslovilo osm druholigových celků a hned dvanáct týmů z první ligy.

Vedení znojemského klubu se do 5. června musí rozhodnout, zda o licenci pro první ligu požádá. „Chceme do toho jít,“ prohlásil Kohoutek. Pokud by Znojmo neuspělo, šance hrát nejvyšší soutěž by se otevřela týmu na třetím místě druhé ligy, kterým je nyní Sokolov. Ani ten však nemá stadion s prvoligovými parametry. Tím disponuje až Zlín, momentálně pátý v tabulce. „Přijde mi to zvláštní. Celý rok hrajeme o postup a když ho třeba vybojujeme, tak stejně na první ligu nemáme šanci. Nakonec se do ní může dostat tým, který se třeba plácá na desátém místě, ale bude mít odpovídající stadion,“ uvedl Kohoutek.

Bohemians Praha 1905, další velký adept na postup do první ligy, takové starosti nemá. „Klokani“ sice nedisponují trávníkem s umělým vyhříváním, ale s jeho budováním chtějí i za finanční podpory fanoušků začít hned poté, co získají postupovou jistotu.