Jan Švankmajer vystavuje v Olomouci

Olomouc - Na tři sta prací tohoto světoznámého filmového režiséra, scenáristy a výtvarného umělce představuje Muzeum moderního umění. Rozsáhlá expozice přitom v retrospektivním sledu zachycuje celou šíři Švankmajerovy tvorby od konce padesátých let až do současnosti.  

Kresby, objekty, grafiky, loutky, pracovní fotografie k filmům nebo kreslené scénáře a plakáty, to vše nabízí výstava v olomouckém Muzeu moderního umění. Poukazuje na to, že filmová tvorba Jana Švankmajera je neoddělitelně spjata s jeho ostatními výtvarnými projevy.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

„Vybral jsem deset koláží a převedl jsem je technikou klasického čárového leptu na desky, vytiskl a ručně koloroval,“ komentoval své dílo Jan Švankmajer.

O výstavu děl Jana Švankmajera, jediného českého umělce, který je zastoupený v prestižní londýnské Tate Gallery, usilovalo Muzeum umění několik let. Olomouc se tak teď včlenila mezi Tokio, Moskvu a další světové metropole, ve kterých už tento přední režisér a scénárista vystavoval.

„Život žiji kontinuálně a kontinuální je moje tvorba, takže já to nerozlišuji na nějaké etapy a bohatší tvůrčí období,“ uvedl Jan Švankmajer.

Tvorba Jana Švankmajera náleží k obecnému kulturnímu dědictví.

Jan Švankmajer se narodil v září 1934. Vystudoval loutkářskou scénografii a režii. Ve třiceti letech natočil svůj první snímek Poslední trik pana Švarcvalda a pana Edgara. Teď chystá další film.

U příležitosti výstavy vyšla i kniha s názvem Možnosti dialogu mezi filmem a volnou tvorbou. Rozsáhlá biografie mapuje jednotlivá díla Jana Švankmajera a také důležité okamžiky jeho života.