Obcím na Uherskohradišťsku vadí nešetrná těžba dřeva

Strání - Další obce si stěžují na státní podnik Lesy České republiky a jejich údajně problematickou těžbu dřeva. Před rokem to byla Olešnice na Blanensku, tentokrát se ozývají ze Strání a Horního Němčí na Uherskohradišťsku. V jejich případě jsou těžbou ohroženy vodní zdroj a lesní komunikace.

Strání v údolí obepíná 1400 hektarů lesa. Kdysi ho založila hrabata z rodu Lichtenštejnů, teď je má v moci státní podnik. Před několika dny kácel u Sviňarského potoka a podle místních se nechoval jako správný hospodář. Ukázali třeba na tento zapomenutý kmen v korytě říčky.

„Tady se rozhodně pravidla nedodržovala, to prostě nikdo nezapře,“ míní starosta obce Strání Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Dalším problémem jsou hluboké koleje po přibližování dřeva a znečištění potoka, který zásobuje čtyřtisícovou vesnici vodou. S jejím zakalením si obecní úpravna nebyla schopna několik dnů poradit. „Může se stát, že nesplníme limity a Lesy ČR, kterým za vodu platíme, nás ještě mohou vystavit správnímu postihu a pokutě,“ upozornil Benešík.

Video Starosta obce Strání Ondřej Benešík (KDU-ČSL) o těžbě dřeva
video

Starosta obce Strání Ondřej Benešík (KDU-ČSL) o těžbě dřeva


Jestli si příroda s několikadenní lapálií už poradila, to dnes štáb České televize ověřoval přímo v laboratoři úpravny vody. Ve Strání mohou být po dnešku v klidu - rozbor ukázal, že voda už je v nejlepším pořádku.

Problémy s těžbou mají i v sousedním Horním Němčí. Tam jim vadí zase ničení lesních cest. Radnice ale problém nechce zatím medializovat, sází na smířlivé jednání s lesními manažery.

Vedení státního podniku přislíbilo nápravu

Státník podnik Lesy ČR o problému zatím nevěděl. I proto, že si na těžbu najímá soukromé firmy. Nápravu ale přislíbil okamžitě. „Po ukončení těžby budou předmětná místa postupně uvedena do původního stavu a porost v lokalitě bude v souladu s lesním zákonem znovu obnoven,“ sdělil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Vesnice nabízí i jiné řešení. Chtěly by, aby Lesy více spoléhaly na místní dřevorubce, kteří by se k domácím lesům nejspíš chovali šetrněji. To by ovšem státní podnik musel změnit pravidla výběrových řízení, což prý v tuto chvíli není na pořadu dne.