Hejnová v Šanghaji překonala nejlepší letošní výkon, Maslákovi se nedařilo

Šanghaj – Skvělou formu na začátku sezony potvrdila na Diamantové lize v Šanghaji česká běžkyně Zuzana Hejnová, jež vyhrála závod na 400 metrů překážek a časem 53,79 překonala nejlepší výkon roku. Oštěpař Vítězslav Veselý skončil na Diamantové lize v Šanghaji druhý. Vítěz z Dauhá prohrál výkonem 86,67 jen s Finem Terem Pitkämäkim (87,60). Nedařilo se naopak Pavlu Maslákovi. Ten byl kvůli předčasnému startu diskvalifikován.

Bronzovou medailistku z olympijských her v Londýně ve finiši atakovala Rumunka Angela Morosanuová, avšak česká závodnice závěr zvládla a vyhrála o šest setin. Za vlastním českým rekordem na mokré dráze zaostala přesně o půl sekundy. „Jsem úplně spokojená, vyšlo mi to všechno podle plánu. Přesně na takový čas jsem pomýšlela. Na druhý start v sezoně to je skvělý čas. Až se trochu vyběhám, věřím, že poběžím ještě mnohem lépe,“ prohlásila Hejnová, která závodí první sezonu po přechodu do tréninkové skupiny Dalibora Kupky, kam patří i Maslák.

Hejnová se vrátila do čela letošních světových tabulek, kterým vládla už po svém prvním startu v sezoně v americkém Des Moines časem 54,41. Nyní se s Morosanuovou, která si vylepšila osobní rekord, jako první v sezoně dostaly pod hranici 54 sekund.

Vítězslav Veselý
Zdroj: ČT24/ISIFA

Díky triumfu v Šanghaji se Hejnová ujala vedení v hodnocení své disciplíny v Diamantové lize. V čele prestižního seriálu je dál i Veselý, i když mu útok na další úspěch po Dauhá nevyšel. S Pitkämäkim mají shodně šest bodů.

Veselý se hned prvním pokusem dlouhým 86,67 metru dostal do čela soutěže a také letošních tabulek. Ve třetí sérii ho však předstihl Pitkämäki, který vstupoval do soutěže jako držitel nejlepšího výkonu roku (86,40). Fin poslal oštěp do vzdálenosti 87,60 a vytvořil i nový rekord mítinku. Veselý zaznamenal v promáčeném sektoru pouze dva platné pokusy, čtvrtým hodem jen těsně překonal 80 metrů. V soutěži se nakonec nepředstavil dvojnásobný olympijský vítěz Nor Andreas Thorkildsen.

Maslák měl absolvovat letošní premiéru na trati 400 metrů ve výborné konkurenci, kterou tvořili mimo jiné všichni medailisté z loňské olympiády. Do závodu však kvůli „ulitému“ startu vůbec nezasáhl, stejně jako Brit Conrad Williams. „Na tribuně někdo střelil petardou nebo něčím, že to znělo jako pistole. Slyšel to i ten Brit, kterého vyloučili se mnou,“ uvedl Maslák. O tom, že reagoval na jiný zvuk než na výstřel startovní pistole, svědčila jasně předčasná reakce -0,228 sekundy.

Závod čtvrtkařů vyhrál olympijský vítěz a mistr světa Kirani James z Grenady, jenž časem 44,02 výrazně vylepšil vlastní světové maximum této sezony. Druhý Američan Lashawn Merritt za ním zaostal o 58 setin.

Kirani James
Zdroj: ISIFA/Vesa Moilanen

Časem roku se blýskla i vítězka běhu na 100 metrů Jamajčanka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, dvojnásobná olympijská šampionka vyhrála za 10,93 sekundy.

Devátým místem zahájil sezonu výškař Jaroslav Bába, který se musel spokojit s 220 centimetry. Vyhrál favorizovaný Katařan Mutaz Essa Baršim, jenž oplatil porážku z Dauhá Ukrajinci Bohdanu Bondarenkovi. Oba skočili 233 cm.

V běhu na 1500 metrů skončil jedenáctý Jakub Holuša výkonem 3:38,71 minuty, kterým zaostal téměř o dvě sekundy za limitem pro mistrovství světa v Moskvě. K jeho splnění by halový vicemistr světa na půlce potřeboval zlepšit osobní rekord o více než sekundu.