Nečekané obsazení finále

Málokdo by před turnajem tipoval takovéto složení finále. Ve svém předchozím blogu jsem varoval před „Š“ týmy, ale rozhodně jsem neměl na mysli, že si zahrají o zlatou medaili.

Švédové se trápili v základní skupině skoro jako náš tým. Ano, dobře bránili, ale nikoho nepřehráli, se Švýcary a Kanadou byli výrazně horší. Už to vypadalo, že prokletí domácích týmů ani oni nebudou mít šanci prolomit. A ejhle, tým, na který ani v místních (obvykle tak nepříjemných) médiích nevytvářeli tlak z nutnosti excelovat, se vyhrabal z průměrnosti. Díky tradičně dobré obraně, výbornému Enrothovi v brance a hlavně trumfu na poslední chvíli budou hrát o zlato.

Tím zmíněným trumfem jsou bratři Sedinové. Při hře 5 na 5 si přihrávají na jeden dotyk, všechno působí tak nevinně. Převážně se pohybují po rozích, manévrují na malém prostoru, nenápadně si mění místa. Jen co soupeř na chvíli zazmatkuje, přestane se plně koncentrovat či ztratí jeden krok, nemilosrdně udeří. A vše se násobí při přesilovkách Švédů. Tam je místa na kombinaci dost a oni ho umí beze zbytku využít.

Slavící hráči Švédska
Slavící hráči Švédska
Více fotek
  • Slavící hráči Švédska autor: Šimánek Vít, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4681/468077.jpg
  • Martin Gerber v utkání se Švédskem zdroj: isifa/EPA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4674/467377.jpg
  • Švýcarsko - USA zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4686/468571.jpg
  • Švýcarští hokejisté autor: Vít Šimánek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4686/468583.jpg

To Švýcaři prošli skupinou jako nůž máslem. Ano, oni umí zahrát proti silným soupeřům, proti slabším mají problém dávat góly – ale kdepak, z tohoto omylu nás rychle vyvedli. Ano, oni umí překvapit na začátku turnaje, pak jim však dojdou síly – tůdle, kdo sledoval jejich semifinále s USA, ví, že Švýcarům síly jen tak nedojdou. Takhle vypadá úspěšný tým. K výborně propracované taktice přichází obrovská disciplína a odhodlanost všech hráčů. Je neuvěřitelné, jak drží pospolu, jak jsou obětaví, jak si na ledě vypomáhají. Jsou ve finále zaslouženě, o tom nemůže být pochyb.

Šance na historický zápis vidím velmi vyrovnané. Bude to bitva na ostří nože a třeba i delší než základních 60 minut. Ale proč ne, bude to každopádně parádní finále.