Policisté našli na Zlínsku statisíce litrů nezdaněného lihu

Hrobice (Zlínsko) - V sídle společnosti Morávia-Chem v Hrobicích na Zlínsku a na dalších dvou místech našla police až milion litrů nezdaněného lihu. Líh byl důmyslně skryt v cisternách pod betonovými podlahami. Policistům ze speciálního útvaru tak museli k nalezení pomáhat geologové, celníci, hasiči a těžká stavební technika. Pachatelé se měli dopustit krácení daně ve výši téměř 300 milionů korun. Vedení společnosti Morávia-Chem tvrdí, že o skrýši ve vlastních skladech nevědělo.

„Pachatelé se dopouštěli krácení daně do března 2013 tím, že nezákonně ukrývali statisíce litrů nezdaněného lihu v prostorách, které nejsou daňovými sklady. Jednalo se o sídlo společnosti Morávia-Chem v Hrobicích, bývalou cihelnu v Háji u Duchcova a areál bývalé likérky Daněk v Ostravě,“ popsal důvod zásahu ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Rober Šlachta.

Nezdaněním lihu měla zatím blíže neurčená skupina pachatelů připravit Českou republiku přibližně o 285 milionů korun. K této ztrátě by došlo, pokud by pachatelé téměř milion litrů objeveného lihu chtěli prodat.

Kde našli policisté skryté cisterny

Areál Morávia-Chem v Hrobicích u Slušovic
  •  2 nádrže (o rozměrech 5,4 x 3,7 x 9 metrů a 5,4 x 3,7 x 5 metrů) o celkovém objemu 300 000 litrů
  • zajištěno 200 000 litrů lihu
Areál bývalé cihelny v Háji u Duchcova 
  • 6 nádrží (o rozměrech 28,2 x 1,9 x 2 metrů) s celkovým objemem přes 600 000 litrů
  • zajištěno přibližně 310 000 litrů lihu
Areál bývalé likérky Daněk v Ostravě Mariánských Horách
  •  8 nádrží různých rozměrů, tvarů a objemu, které obsahovaly přibližně 500 000 litrů lihu
Zdroj: Policie ČR

Detektivové z ÚOOZ začali na základě dřívějších poznatků areály prověřovat ve středu 15. května při prohlídkách na které předtím dostali povolení soudu. Protože byly ale cisterny v areálech ukryty velmi důmyslně, museli útvaru asistovat geologové, celníci, hasiči a hlavně těžká technika. „Nádrže totiž byly ukryty pod místy až dva metry mocnou podlahou z betonu a suti,“ popsal opravdu důkladné zajištění úkrytů ředitel ÚOOZ Šlachta. 

Video Sklady ukrývaly statisíce litrů nelegálního lihu
video

Sklady ukrývaly statisíce litrů nelegálního lihu

Cisterny byly podle něj navíc často tak sofistikovaně upraveny, že se policistům nepodařilo nalézt ani otvory nádrží a v některých případech se tak k obsahu nádrží museli prořezat.

Analýzy: Ve zkoumaných cisternách byl čistý líh

Přesné množství a složení obsahu cisteren zatím není známo. Dosud analyzované vzorky ale napovídají, že šlo o čistý líh. „Nebude jednoduché přečerpat líh, abychom ho mohli analyzovat a určit kolik ho je. Tam, kde jsme se k tomu už dostali, šlo o čistý 94 – 96% etanol,“ popsal zatím zjištěný obsah ukrytých cisteren generální ředitel Celní správy Pavel Novotný. Celníci teď podle jeho slov musí zajištěný líh uskladnit a spočítat daňovou povinnost. 

Morávia-Chem: Nález pod podlahou našich skladů nás překvapil

Podle Romana Velíska z vedení společnosti Morávia-Chem o nelegálním lihu pod podlahou vlastních skladů nevěděla. „Všichni byli překvapeni,“ popsal pro ČTK reakce lidí z Morávia-Chem po nalezení podzemních nádrží Velísek. Podle něj byly cisterny v Hrobicích pod podlahou jedné z budov, která je užívána jako sklad.

Velísek ale nedovedl vysvětlit, jak je možné, že firma o nelegálním skladu nevěděla. „Všechno bylo dobře ukryto. Když někdo něco takového buduje, dělá to tajně,“ uvedl pouze. Objekty podle něj firmě Morávia-Chem nepatří. „Máme tam jen sklady,“ dodal.

V souvislosti s případem zatím nebylo zahájeno trestní stíhání konkrétních osob. Případem se detektivové ÚOOZ dále zabývají. Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Video Téma lihové aféry v UvR
video

Téma lihové aféry v UvR