Kraj chce kontrolovat znečišťovatele ovzduší

Ostrava – Na Ostravsku je nejhorší ovzduší v České republice. Úředníci v Moravskoslezském kraji kvůli němu začali kontrolovat místní průmyslové podniky. Zjišťují, jestli hutní provozy při výrobě koksu, surového železa a oceli využívají nejlepší dostupné technologie a tím vliv na životní prostředí snižují. Pokud zjistí, že ne, hrozí podnikům milionové pokuty.

Ostravský ArcelorMittal je jeden ze dvou set podniků, které čekají kontroly. Železnou rudu tady při výrobě surového železa spékají do větších kusů. A právě při tom se do ovzduší dostává nejvíce prachu.

Video Reportáž Pavly Daňkové
video

Reportáž Pavly Daňkové

Část látek z nejprašnějšího provozu zachytí elektrostatické a tkaninové filtry.

Textilní filtry umístěné v potrubí mají velikost čtyřicet čtyři tisíc metrů čtverečních, tedy jako sedm fotbalových hřišť. Prach, který na nich ulpí, putuje přes potrubí do uzavřených nádrží.

Ročně takto z největší hutní společnosti v republice odvezou šest tisíc tun prachu, který by jinak skončil v ovzduší.

Přes všechna opatření řeší lidé bydlící pouhý kilometr od podniku problém s prachem mnohem častěji než v ostatních částech Ostravy.

Úředníci z kraje se proto všechny průmyslové podniky rozhodli zkontrolovat. Ostravu totiž velmi často trápí smog.

Pokud úředníci zjistí, že podnik do ovzduší vypouští více látek, než povoluje zákon, navrhne mu řešení. Jeho nesplnění by pro firmu znamenalo pokutu až devět milionů.

„Další snižování emisí už bude maximálně v řádech desítek tun, protože se blížíme technologickému minimu a už neexistují technologie, kterými by se daly provozy odprášit lépe,“ uvedla Barbora Černá Dvořáková, mluvčí ArcelorMittal Ostrava.

Výsledky kontrol budou znát lidé letos v prosinci.