Veselí nad Moravou přivítalo mistrovství světa velocipedistů

Veselí nad Moravou - Místo přehazovaček mají jen jednoduchý nebo žádný převod. Místo v předklonu jezdí vzpřímeně a někdy i dva metry nad zemí. I tak by se dali popsat nadšenci z řad jezdců na historických bicyklech - velocipedisté. Připravenost jejich nohou i strojů prověřuje 160 kilometrů dlouhá trať mistrovství světa ve Veselí nad Moravou.

Mistrovství světa historických kol odstartovalo dnes v 6:00 na náměstí ve Veselí nad Moravou. Závodníky čeká osm dvacetikilometrových okruhů na trase Veselí nad Moravou - Kozojídky - Hroznová Lhota - Kněždub a přes Tasov zpět do Veselí. Závodníci tak ujedou dohromady 100 mil tedy 160 kilometrů. Plánovaný konec závodu je dnes kolem šesté hodiny odpoledne. Ve startovním poli měli nejsilnější účast jezdci na tzv. vysokých kolech, mezi kterými nemohl chybět ani nejznámější český velocipedista Josef Zimovčák.

Video No Comment: Mistrovství světa velocipedistů ve Veselí nad Moravou
video

No Comment: Mistrovství světa velocipedistů ve Veselí nad Moravou

„Pořadatelství mistrovství světa navázalo na tradici, která je u nás ve Veselí velice silná díky matadorovi Pepovi Zimovčákovi a klubu historických cyklistů. Požádali jsme tedy o pořadatelství a po belgickém Gentu pořádáme mistrovství světa tady na Moravě,“ popsal starosta Veselí nad Moravou Miloš Kozumplík.

Největším nepřítelem závodníků na vysokých kolech je vítr
Největším nepřítelem závodníků na vysokých kolech je vítr
Více fotek
  • Největším nepřítelem závodníků na vysokých kolech je vítr zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/48/4701/470032.jpg
  • Staré bicykly jsou často i umělecká díla zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/48/4701/470023.jpg
  • Poslední přípravy před startem závodu zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/48/4701/470031.jpg
  • Netrpěliví závodníci na startu zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/48/4701/470025.jpg
  • Start mistrovství světa velocipedistů zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/48/4701/470026.jpg

„Dnešního závodu se účastní 220 závodníků ze sedmnácti zemí světa. Jsou mezi nimi i závodníci z Indonésie, Kanady, USA a samozřejmě je tu i celá evropská špička,“ doplnil Kozumplík.

Video Josef Zimovčák hovoří o jízdě na vysokém kole
video

Josef Zimovčák hovoří o jízdě na vysokém kole

Divácky nejatraktivnější jsou bezesporu vysoká kola, která vyžadují zvláštní způsob nastupování a sestupování. Za akrobatické kousky jsou ovšem jezdci odměněni výhledem, který neuvidí žádný cyklista na běžném kole. „Na jízdě na vysokém kole je nejnebezpečnější nastupování a sesedání. V těchto momentech se z kola padá nejčastěji. Když to ale zvládnete, můžete se kochat výhledem, který si v ničem nezadá s pohledem na svět ze hřbetu koně,“ popsal jízdu na vysokém kole matador Josef Zimovčák.