Opava má asistenty prevence kriminality

Opava - Snížení kriminality, uklidnění situace v sociálně vyloučených lokalitách a pomoc pro bezdomovce, to je úkolem asistentů prevence kriminality v Opavě. Na starosti mají hlavně ulice v okolí městských ubytoven, ale i základních škol nebo parků. Na jejich činnost přispívá městu ministerstvo vnitra, které projekt asistentů testuje celorepublikově.

Elmir Šehovic pochází z Bosny a Hercegoviny, odkud před válkou odešel s rodiči. V Opavě žije dvacet let. Teď tady začal pracovat jako asistent prevence kriminality.

Video Reportáž Pavlíny Daňkové
video

Reportáž Pavlíny Daňkové

„Za úkol mají dohled nad občanským soužitím, dodržováním veřejného pořádku,“ uvedl Jiří Lévay, mentor asistentů prevence kriminality.

Místo represe chtějí řešit prevencí. Projekt asistentů prevence kriminality vymyslelo ministerstvo vnitra. U nádraží Opava východ se cestující příliš nezdržují. V jeho blízkosti ale našli své místo bezdomovci. I těm se snaží asistenti nabídnout pomocnou ruku.

Mzda asistentů je hrazena z dotace ministerstva s tím, že město přispívá na jejich plat deseti procenty.

Asistenti prevence kriminality budou tady v Opavě pracovat do konce tohoto roku. Ministerstvo vnitra potom celý projekt vyhodnotí a rozhodne o jeho dalším fungování.