Radnice šetří pomocí elektronických aukcí

Ostrava – Sta miliony korun chce prostřednictvím elektronických aukcí ušetřit ostravská radnice. Od roku 2010 přes ně nakupují nejen energie, ale i spotřební materiál některé městské obvody, společnosti a příspěvkové organizace města. Vedení ostravské radnice chce, aby se do sdružených elektronických aukcí do konce roku zapojily všechny městské organizace.

Středisko volného času v Ostravě-Zábřehu loni ušetřilo v elektronických aukcích tři sta tisíc korun. Hlavně díky nákupům sportovního vybavení. Přes nákupní portál města ale nakupuje i nejmenší drobnosti.

Video Reportáž Radka Wiglasze
video

Reportáž Radka Wiglasze

Ostravská radnice tak dnes vybírala organizace, které prostřednictvím systému ušetřily nejvíc. Jednalo se hlavně o školy a sociální zařízení. Nejlepší bylo právě Středisko volného času z Ostravy-Zábřehu.

Aukční systém pro město vybudovala za sedmdesát milionů soukromá firma. Ostrava přes systém nakupuje až desetkrát denně. Nejvíc ušetří na energiích. Například dnes nakupovala zemní plyn.

Nabídky byly před začátkem aukčního kola nejníže na sedm set devadesáti korunách. V průběhu celé aukce se podařilo snížit o tři procenta, čímž Ostrava ušetřila jeden milion pět set devadesát korun.

Systém ale zatím využívá naplno asi jen šedesát ze sto devadesáti městských organizací. Například nejlidnatější městský obvod Ostrava-Jih je v jeho využívání na chvostu žebříčku. Obvod se ale brání, že by pro nákup v systému musel nabrat více lidí a nepřineslo by mu to zatím nic navíc.

"Organizace, které tam nejsou zapojeny, nešetří peníze, promrhávají je. Já udělám do poloviny roku všechno, aby si tyto organizace uvědomily, že nepoužívají systém, který přináší úspory,“ uvedl primátor Ostravy Petr Kajnar.

Ostrava díky elektronickým aukcím už ušetřila sto dvacet milionů korun a do konce tohoto roku plánuje uspořit dalších dvě stě milionů.