Novoměstský sprint vyhráli Brit Gallagher a Švédka Rissvedsová

Nové Město na Moravě - Sprint světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě vyhráli Brit Kenta Gallagher a Švédka Jenny Rissvedsová. Z českých reprezentantů si vedl nejlépe Jan Nesvadba, který prošel jako jediný do čtvrtfinále a obsadil celkově 12. místo. Už v osmifinále skončila po chybě Kateřina Nash, které se nepodařilo zúročit slibné páté místo z kvalifikace.

„Sprinty nám nevyšly tak, jak bychom si přáli. Výsledek jsme si pokazili spíše taktickými chybami než výkonností,“ uvedl trenér českých bikerů Viktor Zapletal.

Nesvadba měl v kvalifikaci problémy s kolem, přetrhlo se mu lanko přesmykovače a do osmifinále se dostal až z předposledního postupového místa. V osmifinále zaskočil soupeře odvážným nástupem a rozjížďku vyhrál.

„Škoda, že jsem se ve čtvrtfinále nepodíval za sebe a nezachytil útok jednoho ze soupeřů. Už jsem na jeho nástup nestačil zareagovat. Ale sprint jsem bral jako zpestření před sobotním hlavním závodem,“ uvedl v cíli Nesvadba, který pojede v kategorii do 23 let. Vyřazovací boje nevyšly Janu Fojtíkovi, který v kvalifikaci skončil na 13. místě. Ovšem hned v prvním kole vypadl, stejně jako Lubomír Vojta a Milan Spěšný.

„V kopci jsem najednou cítil, že mi nohy netáhnou. Přitom v přípravě jsem udělal, co šlo. Jsem zklamaný, bral jsem závod jako jeden z vrcholů sezony,“ posteskl si Fojtík.

Radost ze svého výsledku neměla ani Nash. „Hlídala jsem si v cílové rovince pravou stranu a nevšimla jsem si na levé straně spurtující Norky. Byla to moje chyba,“ poznamenala.

Video Novoměstský sprint ovládli Brit Gallagher a Švédka Rissvedsová
video

Novoměstský sprint ovládli Brit Gallagher a Švédka Rissvedsová

Novoměstský sprint ovládli Brit Gallagher a Švédka Rissvedsová

Slavný švýcarský biker Frischknecht favorizuje Kulhavého a Schurtera

Kouč Zapletal tvrdil, že taková chyba se Nash v její kariéře ještě nestala. „Ale výkonnostně je na tom dobře. Doufám, že formu potvrdí v nedělním závodě. S Nesvadbou jsme počítali, že by mu sprint mohl vyjít. Pořadí odpovídá jeho výkonnosti. Trochu mě mrzí výsledek Honzy Fojtíka, který zkusil nástup na první pozici, ale zdejší dlouhá rovinka spíše odpovídá silničnímu sprintu než bikovému. Mnohem lepší bylo vyjíždět ze druhé pozice,“ komentoval vystoupení českých bikerů Zapletal.

Finále mužů nabídlo velké drama. Na kamenité překážce doplatil na rychlý a riskantní nájezd vítěz kvalifikace Slovinec Miha Halzer, který vyletěl z trati a poškodil svoje kolo natolik, že musel do cíle pěšky. Podobný osud potkal i Němce Simona Gegenheimera. Ve finiši dvou jezdců získal prvenství dvacetiletý Galagher, který porazil Němce Christiana Pfäffleho. Už v osmifinále skončil úřadující mistr světa Ralph Näf, další ze švýcarských favoritů Thomas Litcher doplatil ve čtvrtfinále na ulitý start diskvalifikací.

Závod žen v Novém Městě na Moravě
Zdroj: ČTK
Autor: Luboš Pavlíček

Ve finále žen rozhodla Rissvedsová o svém úspěchu nástupem ve stoupání ještě před cílovou rovinkou. „Původně jsem plánovala najíždět do cílové rovinky na druhém nebo třetím místě. Po získání náskoku mi nezbylo nic jiného než spurtovat z první pozice,“ uvedla osmnáctiletá Švédka.

Sprinty na Vysočině sledovala i členka Mezinárodního olympijského výboru Hannah Burnsová Ta má za úkol posoudit atraktivitu této disciplíny a odhadnout její další vývoj s výhledem na možnost zařazení do programu olympijských her v Riu de Janeiro.

Výsledky sprintů:

Muži: 1. Gallagher (Brit.), 2. Pfäffle, 3. Gegenheimer (oba Něm.), …12. Nesvadba, 20. Fojtík, 24. Vojta, 29. Spěšný (všichni ČR).

Průběžné pořadí po dvou závodech: 1. Federspiel (Rak.) 80, 2. Gallagher 60, 3. Pfäffle 60,… 17. Nesvadba 6.

Ženy: 1. Rissvedsová (Švéd.), 2. Stirnemannová (Švýc.), 3. Engenová (Švéd.), …17. Nash, 22. Havlíková, 24. Šulcová (všechny ČR).

Průběžné pořadí po dvou závodech: 1. Engenová 90, 2. Rissvedsová 80, 3. Stirnemannová 80,… 20. Nash 2.