Zbrašovské jeskyně slaví sto let od objevení

Hranice – Hned dvě výstavy budou připomínat sto let od objevení Zbrašovských aragonitových jeskyní. Jedna se zaměří na současnost i historii jeskyní, druhá pak přinese fotografie ze zázemí moravských jeskyní. V útrobách jeskyně se chystá také koncert kapely November 2nd nebo expozice výtvarníka Michala Trpáka.

Hlavní část oslav proběhne od 3. června v zámecké dvoraně, v den výročí objevení jeskyní. Proběhne slavnostní otevření historické výstavy. „Další výstava v severním křídle zámku je věnována uměleckým fotografiím Petra Zajíčka a má název Kouzlo moravských jeskyní," řekl Petr Bakovský, mluvčí radnice.

O týden později bude zámek hostit akci Jeskyňáři na světle, na které se lidé budou moci seznámit s pomůckami speleologů i s prací Speleologické záchranné služby.

Konec června pak nabídne návštěvníkům opravu jedinečný zážitek – v Mramorové síni jeskyní odehraje jediný koncert známá česká kapela November 2nd. Ta zde také odehrála své historicky první veřejné vystoupení, v roce 1995 – a podle data koncertu kapela zvolila také své jméno.

Prohlídky jeskyní doplní doprovodné akce a výstava Zpátky do jeskyně! Svá díla bude od července do října prezentovat výtvarník Michal Trpák.

Jeskyně, které leží v katastru bývalé obce Zbrašov, před sto lety objevili zbrašovský starosta Josef Chromý a jeho bratr Čeněk. V místě zvaném Na Baránce býval kamenolom a při pracích se v létě 1912 objevila ve stěně puklina, ze které o Vánocích začal vystupovat sloupec páry. Bratři se po Novém roce pustili do výzkumu, pomocí žebříků a lana zdolali 42 metrů hlubokou propast a počátkem března 1913 objevili na jejím konci neznámý jeskynní prostor, Jurikův dóm, který je zároveň největším prostorem jeskyní. Během jediného roku se jim podařilo objevit prakticky celý jeskynní systém.

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou dnes součástí národní přírodní památky vyhlášené roku 2003 na území 7,74 hektaru. Unikátní jeskynní systém vznikl stejně jako nedaleká Hranická propast účinky uhličitých kyselek. Jeskyně jsou nejteplejšími v ČR s celoroční stálou teplotou kolem 14 stupňů.