Vláda rozdělila mezi šest regionů nevyužité finance z jiných programů

Olomoucko – Olomoucké hejtmanství by chtělo využít stamiliony, které nečekaně získal Regionální operační program Střední Morava, hlavně na opravu silnic. Vláda totiž mezi šest regionů rozdělila nevyužité finance z jiných programů. Střední Morava je tak bohatší asi o šest set milionů korun. Kraj teď musí přichystat projekty, na které chce peníze využít.

Díry v silnici jsou vidět i z leteckých snímků. Podobně to vypadá na mnoha místech v Olomouckém kraji. Běžnou praxí je po zimě opravit výtluky a za rok je tu mít znovu.

Teď se možná objevilo řešení. Regionální operační program Střední Morava totiž neplánovaně dostal šest set milionů korun. Peníze bude moci využít Olomoucký a Zlínský kraj, a to na vzdělávání, sociální integritu, ekologickou dopravu nebo právě na silnice.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Projekty jsou připravené. Jediným problémem ale zůstávají zase peníze. Kraj totiž musí doplatit patnáct až třicet procent z každé investice.

Asi tříkilometrový úsek z Dubu nad Moravou směrem na Prostějov je v havarijním stavu. Právě na opravu této silnice by se mohly využít nově získané miliony. Doporučená rychlost je tady jen šedesát kilometrů za hodinu. A v kraji rozhodně není jediná.

„Je to oblast kolem Olomouce, na horách, Drahanská vysočina, Potštátsko, Šumpersko, prostě tam, kde je to klimaticky náročné a kde je silnější doprava,“ uvedl Drahomír Babnič, ředitel Správy silnic Olomouckého kraje.

Vláda rozdělila přes tři a půl miliardy korun mezi celkem šest regionů. Nejvíc peněz putovalo na sever Moravy do programu Moravskoslezsko.