Značku Regionální potravina získal také tvarůžkový moučník

Olomouc – Značku Regionální potravina získalo dalších osm potravin vyráběných v Olomouckém kraji. Mezi oceněnými výrobky je například jogurt Hanáček z produkce Zemědělského družstva Senice na Hané, klobása z Konice nebo tvarůžková korunka z Loštic.

„O tuto značku, která je důkazem nejvyšší jakosti potravin a zárukou regionálního původu, se letos ucházelo 85 produktů od 33 výrobců. Soutěžili v devíti kategoriích. Nejsilnější zastoupení měly kategorie pekařské výrobky včetně těstovin a tepelně zpracované masné výrobky, a to včetně uzených,“ uvedl Pavel Stonawský z olomoucké Agrární komory, která soutěž v regionu organizuje.

Výrobky hodnotila osmičlenná komise, ve které byli zástupci ministerstva zemědělství, Olomouckého kraje, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy, Agrární komory a Potravinářské komory.

Tvarůžková korunka, jeden z nově oceněných výrobků, který spojuje chuť slaného pečiva s pikantním sýrem a brusinkami, pochází z Tvarůžkové cukrárny v Lošticích. Majitel Zbyněk Poštulka, který vyrábí další slané tvarůžkové zákusky jako šátečky, vdolky, štrůdl či kremrole, už za své produkty dostal několik ocenění.

Loni získaly titul Regionální potravina Olomouckého kraje například klobásy firmy Váhala. Značku dostal i tradiční hanácký koláč z pekařství v Mezicích, pivo z produkce přerovského Pivovaru Zubr či tvarůžková roláda z Loštic.

Regionální potravina
Regionální potravina

Značka Regionální potravina patří do kampaně, pomocí které ministerstvo zemědělství seznamuje spotřebitele s regionálními potravinami z jednotlivých krajů republiky. Potravinářské firmy mohou na obalech výrobků, které ocenění získají, čtyři roky zdarma užívat značku Regionální potravina.

Značku Regionální potravina dostalo v Česku do konce roku 2012 273 produktů. V roce 2010 komora ocenila prvních 71 potravinářských výrobků, o rok později 99 a loni 103 produktů.