Za propuštěnou učitelku se postavili studenti

Olomouc - Stovky studentů Slovanského gymnázia v Olomouci se postavily za svoji oblíbenou učitelku, která dostala výpověď, údajně z organizačních důvodů. Sepsali petici a požádali vedení školy o vysvětlení. Ředitel tvrdí, že kvůli redukci tříd propouštět musí a jeho vyjádření podporuje i kraj. Učitelka je rozhodnutá se se školou soudit.

Jednatřicetiletá Soňa Schaffnerová učí na olomouckém Slovanském gymnáziu devět let. Má aprobaci na biologii, zeměpis a tělocvik. Studenti se teď dozvěděli, že jejich třídní k poslednímu červnu školu opustí.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Zorganizovali proto petici. Chtěli hlavně vysvětlení, proč musí jejich oblíbená učitelka školu opustit.

Pod petici se podepsalo více než šest set lidí. Kromě současných studentů i absolventi, někteří učitelé nebo rodiče studentů.

Ředitel vyhazov vysvětluje snižováním počtu tříd. Propustit musel celkem sedm lidí. Podle učitelky ale za vším stojí její neshody s vedením.

„Naprosto vylučuji, že by v tom byly jakékoliv osobní důvody. Jsou to opravdu pouze důvody organizační,“ uvedl Radim Slouka, ředitel Slovanského gymnázia v Olomouci.

„Je to dobrá kantorka. V případě, že by její odchod nebyl tak nezbytný, tak bychom byli rádi, kdyby zůstala. Ale v případě, že finance nejsou, tak je situace taková, jaká je,“ komentoval situaci Kryštof Vrtek, zástupce studentského parlamentu.

Vyhazovem se teď zabývá i kraj, kam studenti petici přinesli.

„V tuto chvíli máme zcela odlišná stanoviska a věříme, že v přístupu ředitele nedošlo k pochybení. Tam je jednoznačně jediná možnost. Obrátit se na soud. Tyto kauzy jsou poměrně běžné,“ informoval Miroslav Gajdůšek, vedoucí odboru školství .

A přesně to plánuje mladá učitelka udělat. Přiznává ale, že už si moc nedokáže představit, že by na škole zůstala.