Psychiatrická léčebna v brněnských Černovicích se zmenší a propustí 30 zaměstnanců

Brno - Zrušení dvaceti lůžek, propuštění třiceti zaměstnanců a přestěhování dvou oddělení. To jsou změny, které kvůli úsporám podstoupí psychiatrická léčebna v brněnských Černovicích. Podle ředitele Marka Radimského tím ročně ušetří deset milionů korun. Někteří zaměstnanci se ale obávají, že opatření zhorší péči.

Oddělení jednotky intenzivní psychiatrické péče a detoxikační stanice pro závislé se přesunou k jiným oddělením. Dvacet lůžek, která  momentálně tato oddělení dohromady čítají, se od 1. července zruší. S nimi přijde o práci i třicítka zaměstnanců. „Nemůžeme provozovat lůžka, která nejsou obsazená. V psychiatrické léčebně je teď zhruba padesát lůžek volných. Pro pacienty se nezmění vůbec nic, protože budou pod stejnými primariáty a se stejnými týmy ošetřujících,“ zdůvodnil plánované změny ředitel léčebny Marek Radimský.

Proti těmto změnám se postavili někteří zaměstnanci. Podle svého prohlášení se obávají zhoršení péče. Například situací, kdy budou pacienti z intenzivní psychiatrické péče spolu s ostatními. To ale ředitel Radimský vyvrací. „Přemístění pacientů z jednotky intenzivní psychiatrické péče nebude nebezpečné, protože ani v jiných zařízeních taková oddělení neexistují,“ prohlásil Radimský.

Redukce oddělení a míst v psychiatrických léčebnách je mimo jiné součástí připravované reformy ministerstva zdravotnictví. Stále víc lidí s psychickými problémy se totiž díky novým lékům i terapiím může léčit doma, hospitalizováno je tak čím dál méně pacientů. 

Léčebna poskytuje komplexní psychiatrickou péči, ústavní ochrannou léčbu a okrajově i ambulantní péči. Pomáhá například lidem závislým na alkoholu či drogách nebo nemocným s různými duševními poruchami. Pracuje v ní zhruba 700 zaměstnanců. Akutní psychiatrickou péči poskytuje v Brně jiné zařízení - Psychiatrická klinika, která přijímá ty nejtěžší případy a má zhruba 100 lůžek.