Soud poslal střelce z kuše, jenž zabil údajného zloděje, na 10 let do vězení

Ostrava – Jaromír Šebesta, jenž loni v dubnu zastřelil kuší Martina Hospodiho, kterého měl za zloděje, neuspěl u soudu se svou obhajobou, že šlo o nešťastnou náhodu. Nemířil prý na člověka, ale na auto, a to ještě údajně uklouzl a spoušť zmáčkl nechtě. Senát krajského soudu v Ostravě tomu neuvěřil a poslal ho za těžké ublížení s následkem smrti na deset let do vězení.

„Nešlo o nutnou obranu, neodvracel útok, nebyla to ani nešťastná náhoda,“ shrnul předseda senátu Miroslav Mucha.

Martin Hospodi, který po ráně do hlavy zemřel za týden v nemocnici, vstoupil osudného dne na pozemek obžalovaného Šebesty v Chotěbuzi na Karvinsku s dalšími dvěma muži. Ti pak vypověděli, že se na neoplocenou parcelu s nedostavěným domkem přišli podívat po železném šrotu. Šebesta, který měl v bývalé stodole posilovnu a sklad, viděl muže obcházet dům a měl je za zloděje. Vykradli ho už prý několikrát, měl prý strach z přesily, tak si zašel pro sportovní kuši, kterou si nedlouho předtím koupil.

Muži hrozí za zabití kuší až 16 let
Zdroj: ČT24

„Obžalovaný vyšel ven, byl rozzuřený a řval, vy s…. černé, já vás zabiju, všecky vás postřílím,“ líčil u soudu bratranec zemřelého a svědek případu Gabriel Gujda. Muži se dali na útěk. „Stihli jsme skočit do auta, jen Martin to nestihl,“ řekl Gujda, který je přesvědčený, že šlo o vraždu.

Podle soudce skutečně obžalovaný střílel v době, kdy neozbrojení muži utíkali k autu, do kterého se snažili nastoupit a odjet. O vraždu ale podle něho nešlo. „Nebyl to tak zkušený střelec, který by mířil na hlavu a tu i zasáhl,“ vysvětloval Mucha.

Muži hrozí za zabití kuší až 16 let
Zdroj: ČT24

Šebesta řekl, že se rozhodně proti rozsudku odvolá. „Připadá mi to hrozně přísné. Měl jsem strach, byl jsem rozrušený. Nechtěl jsem nikoho zasáhnout,“ řekl. Rozsudek zatím není pravomocný.

Video Komentář Jiřího Jelínka
video

Komentář Jiřího Jelínka

Komentář Jiřího Jelínka

31.05.

Kam až může zajít ochrana vlastního majetku?

Reportáž Jiřího Loučky