Zlínské filmové klapky se předvádějí. Která je nejhezčí?

Zlín - Dětský filmový festival pro děti a mládež ve Zlíně se chýlí ke konci. Ještě předtím však musí dojít k tradiční dražbě filmových klapek, které pomalovali čeští umělci. Kupující mají právě teď na výběr mezi téměř sto třiceti klapkami. Na některé z nich se podívejte do článku.

„Jsou zde od výtvarníků, kterých si nesmírně vážíme - například od Miloše Nesvadby nebo Olbrama Zoubka. Letos jsme ale oslovili i mladé a nové tváře, absolventy uměleckých škol. Mezi autory klapek jich letos najdeme celou řadu,“ prohlásila vedoucí produkce festivalu Irena Skaunicová.

Svou klapku letos vyzdobili třeba Jaroslav Němeček, Ladislav Kerndl nebo Kateřina Miler. Před dražbou klapky putovaly po Česku a nakonec se usídlily na zlínské výstavě. Výtěžek z aukce v Academia centru UTB finančně podpoří mladé filmaře v jejich tvůrčí aktivitě. Loni tak Filmová škola Zlín získala přes milion korun. „Nejvyšší vydraženou částkou v loňské dražbě bylo 119 000 Kč za klapku od Maroše Churého s názvem Jeden král,“ uvádějí pořadatelé festivalu na svých stránkách.

Kompletní vizuální prohlídku všech klapek můžete absolvovat prostřednictvím webu Minisalon. Tatoo značka je už patnáct let spojována s doprovodnou akcí MFF pro děti a mládež.  

Letošní festival navštívilo zhruba 95 tisíc návštěvníků. Je to sice méně než loni, organizátoři však dávají hlavní vinu špatnému počasí. „Je to vždy složité. Filmový festival je především o filmech. Když prší, mohou jít diváci do kina. Doprovodný program, který jsme připravili, byl do jisté míry počasím ovlivněn,“ uvedla programová ředitelka Markéta Pášmová.