Na pohřbu zavražděné rodiny zněla hudba, kterou všichni milovali

Brno - Především hudbou se příbuzní a přátelé dnes rozloučili se čtyřčlennou rodinou zavražděnou v Brně-Ivanovicích. Pohřbu se účastnilo několik stovek lidí, kteří do posledního místa zaplnili kostel svatého Vavřince v brněnské městské části Řečkovice. Desítky dalších se dovnitř nedostaly. Smuteční obřad proto před kostelem přenášely reproduktory. Z vraždy manželů a jejich dvou synů policie podezřívá dvacetiletého Američana Kevina Dahlgrena.

Pohřeb zavražděné rodiny se odehrál za zvuku jejích oblíbených písní. Dát poslední sbohem jim přišlo několik stovek lidí. „Nyní jsou slova málo. To, co doopravdy byli, dokáže vyjádřit jen hudba, kterou tolik milovali,“ řekla dnes pozůstalým smuteční řečnice. Před mší tak zazněly melodie Boba Dylana, Johna Lennona nebo Raye Charlese.

Přítomné dojala nahrávka skladby Desert Rose od Stinga v podání skupiny Ukulele Orchestra jako Brno, v níž působili dva ze zavražděných. „Bolest je to nejen pro nás, ale každého, kdo měl to velké štěstí a poznal rodinu osobně,“ uvedla kapela na svém profilu na hudebním serveru Bandzone.cz. Píseň Desert Rose kapela nahrála teprve nedávno, jeden zavražděný v ní zpívá, druhý hraje sólový part.

Video NO COMMENT: Poslední rozloučení se zavražděnou rodinou z Brna-Ivanovic
video

NO COMMENT: Poslední rozloučení se zavražděnou rodinou z Brna-Ivanovic

Čtyři rakve utvořily kříž uprostřed kostela a postupně je zaplavily květiny. Okolí chrámu střežili strážníci.

Žádost o Dahlgrenovo vydání musí obsahovat třeba i kriminalistické stopy

Vyšetřování přímo na místě rodinné tragédie už policie dokončila. Teď kriminalisté spolu se státním zástupcem kompletují dokumenty potřebné k vydání podezřelého Kevina Dahlgrena z USA.

„Česká republika má dva měsíce na to, aby diplomatickou cestou americké straně doručila originál žádosti o vydání s nezbytnými důkazy prokazujícími odůvodněnou domněnku, že osoba zatčená v USA se dopustila trestného činu v Česku. Tyto důkazy jsou v současné době shromažďovány,“ potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Štěpánka Čechová. Kdy kriminalisté práci ukončí, to zatím podle ní není možné říct.

Žádost o vydání musí kromě formálních věcí obsahovat především soupis veškerých důkazů. „Je pravděpodobné, že se bude jednat zejména o exaktní důkazy v podobě kriminalistických stop, možná také o záznamy kamer a výpovědi svědků,“ uvedl právník Michael Bartončík.

Notářsky ověřené kopie spisu s překladem od soudního tlumočníka doručí do USA diplomatickou cestou zvláštní kurýr. Žádost o vydání musí federální soud obdržet do šedesáti dnů ode dne, kdy Američané Dahlgrena zadrželi. „Velmi bude záležet nejenom na kvalitě žádosti a důkazů, ale také na kvalitě naší trestně-právní diplomacie,“ řekl Bartončík.

Podle oslovených právníků i názoru ministerstva Spojené státy americké pachatele trestných činů násilné povahy obvykle vydávají – na rozdíl od České republiky, která má přímo v ústavě zakázáno vydávat české občany ke stíhání mimo země Evropské unie.

Kevina Dahlgrena čeká ve čtvrtek další stání před americkým soudem – tentokrát se bude jednat o jeho propuštění na kauci.