Galerie představuje ikony americké filmové avantgardy

Ostrava - Galerie výtvarného umění v Ostravě uvede další komponovaný pořad z cyklu Ikony americké avantgardy, který připravuje ostravský filmový publicista Martin Jiroušek. Tentokrát se zaměří na Jacka Smitha, odvážného a originálního filmového tvůrce, fotografa a herce, který spolupracoval také s Andy Warholem a hrál v několika jeho filmech.

Jack Smith, který žil v letech 1932 až 1989, patří ke klasikům novodobé avantgardy. Jeho nejslavnějším filmem je opus Flaming Creatures, což je satira na hollywoodský průmysl a společenskou zábavu. Film byl ve své době zakázaný cenzurou kvůli kontroverzním sexuálním a násilným scénám. Smithova tvorba budila nadšený ohlas i velký odpor. Střední proud ho nenáviděl. Martin Jiroušek říká, že komerční kinematografie ho postupně „ukřižovala“. Proto také svou přednášku nazval Ukřižujte Jacka.

Jack Smith se přesto prosadil jako jeden z nejoriginálnějších filmařů své doby a jeho film Flaming Creatures se dostal do publikace 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. „Takže je ideální čas na návštěvu knihovny Galerie výtvarného umění v Ostravě, kde budeme promítat alespoň část slavného snímku,“ uvedl Martin Jiroušek. Dodal, že Jack Smith je považován za Andyho Warhola amerického filmového undergroundu a nezávislého filmu.

Přednáška Ukřižujte Jacka bude v knihovně galerie 6. června od pěti hodin odpoledne. „V cyklu Ikony americké avantgardy postupně představíme další významné osobnosti amerického filmu, například Kennetha Angera a právě Andyho Warhola,“ doplnila mluvčí galerie Jana Šrubařová.