Kvůli Union bance nepadnou tresty. Amnestii doplnilo zproštění viny

Ostrava - Krajský soud v Ostravě zprostil obžaloby bývalou členku představenstva zkrachovalé Union banky Alenu Pejčochovou, která jako jediná ze skupiny obžalovaných žádala o projednání kauzy, přestože se na ni vztahuje amnestie bývalého prezidenta Václava Klause. Ostatní manažeři Jiří Babiš, Miroslav Fučík, Tomáš Michal a Romáš Seidler amnestie využili. Rozsudek je pravomocný, kauza tím končí.

Pejčochová před soudem stanula kvůli jednomu úvěru. V roce 2002 společně s dalšími dvěma manažery banky připravila úvěr ve výši sto čtyřicet milionů korun pro společnost Triton. Firmu zastupoval člen představenstva Union Group, italský finančník Giuseppe Roselli. Podle původního názoru obžaloby šlo o nestandardní a vysoce rizikový úvěr. Během hlavního líčení ale státní zástupce názor změnil. V závěrečné řeči dokonce navrhl u tří obžalovaných zproštění obžaloby, protože obžalovaní podle něho nevěděli, že peníze budou použity jiným způsobem.

Soudce Igor Krajdl řekl, že kvůli presumpci neviny nemůže naznačit, jak by se rozhodl u dalších čtyř obžalovaných. Zopakoval ale, že podle státního zástupce se představitelé banky dopustili porušování závazných pravidel hospodářského styku. Naopak podle obhajoby se chovali jako krizoví manažeři a snažili se banku zachránit.

Soudce potvrdil, že obžalovaní se nesnažili vyvést z banky peníze, nezpůsobili jí škodu. Celá kauza se točila kolem takzvaných speciálních úvěrů poskytovaných personálně a majetkově propojeným firmám. „Tyto operace sloužily k tomu, aby měla banka lepší účetnictví, lepší výsledky hospodaření. Pokud by je nevykazovala, do několika měsíců by zkrachovala. Tyto transakce tehdejší předpisy umožňovaly,“ vysvětloval Krajdl. V kategorii speciální úvěry banka během své existence půjčila téměř pět a půl miliard korun.

V souvislosti s Union bankou dostal krajský soud obžalobu také na italského finančníka Roselliho, který zastupoval společnost Investmar. Ta banku od roku 2002 ovládala. Dva týdny před uzavřením poboček si prý nechala nezákonně proplatit pětatřicet milionů korun a na dalších třicet milionů už měla uzavřenou smlouvu. V případě Roselliho, který je podezřelý z porušování povinností při správě cizího majetku, zatím nepadlo rozhodnutí, zda se na něho vztahuje amnestie.

Ostravský finanční ústav zbankrotoval koncem května 2003. O vklady přišlo sto tři tisíc klientů. Sedmdesát pět tisíc věřitelů pak přihlásilo k soudu své pohledávky za sedmnáct miliard korun.