Zbrašovské aragonitové jeskyně slaví sto let od objevení

Teplice nad Bečvou - Sto let od svého objevení slaví Zbrašovské aragonitové jeskyně. Unikátní systém podzemních prostor vyhloubila v Teplicích nad Bečvou uhličitá kyselka. Složitý komplex chodeb, dómů, komínů a puklin zdobí krystalická seskupení vzácného minerálu aragonitu a taky gejzírové stalagmity. Jeskyně hydrotermálního původu jsou přitom jako jediné v České republice přístupné lidem.

V létě 1912 v místě zvaném Na Baránce v katastru bývalé obce Zbrašov se při pracích v kamenolomu objevila ve skalní stěně puklina, ze které o Vánocích začala vystupovat pára. To upoutalo pozornost tehdejšího zbrašovského starosty Josefa Chromého a jeho bratra Čeňka. Po Novém roce se proto pustili do průzkumu.

Oba bratři se do jeskyně spustili dírou. Sestup si přitom usnadňovali pomocí žebříků, které si vyrobili.Jeskyně mají v současné době něco přes čtrnáct set metrů. Lidem je přístupná asi čtvrtina. Podzemí přitom láká pěti základními unikáty. Kromě koblihové výzdoby, gejzírových stalagmitů a tůní plných oxidu uhličitého je tím největším lákadlem aragonitový závěs. Ten se vytvořil nad hladinou kyselkových jezer.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

Na stoleté výročí objevení jeskyní teď upozorňuje výstava na zámku v Hranicích. Výročí připomene také akce s názvem „Jeskyňáři na světle“. Lidé se díky ní seznámí s pomůckami speleologů a s prací Speleologické záchranné služby. Nebudou chybět ani koncerty a přednášky.