Baťův institut vydal unikátní kolekci DVD z ateliérů firmy Baťa

Zlín - Reklamy na taneční střevíčky, zimní boty, pneumatiky i dokumenty zachycující Zlín a Baťovské závody ve Zlíně zahrnuje trojice DVD Pod značkou Baťa. Unikátní kolekce obsahuje baťovské filmy z let 1935 až 1948, na nichž se podílely hvězdy jako Vlasta Burian, Hana Vítová nebo Theodor Pištěk. Zrestaurované snímky teď společně vydal Baťův institut.

Firma Baťa používala reklamní filmy pro vlastní propagaci už od konce dvacátých let. V začátcích si je nechala vyrábět na zakázku v pražských ateliérech. Přímo ve Zlíně začaly nápadité reklamy a dokumenty vznikat až v roce 1935. Ve snímcích účinkovaly hvězdy jako Vlasta Burian, Hana Vítová nebo Theodor Pištěk, režie se ujali mimo jiné Elmar Klos nebo Otakar Vávra.

Baťův institut unikátní kolekci 32 filmů zrestauroval a vydává ji na trojici DVD s názvem Pod značkou Baťa.

Kolekce Pod značkou Baťa

Pod značkou BaťaPrvní DVD se věnuje reklamám na boty, které jsou na dnešní dobu nezvykle dlouhé. Trvají od tří do bezmála deseti minut. Pod názvem Podvod s Rubensem se skrývá hraný film o správné péči o obuv, Kolem dokola v šesti minutách láká ženy k nákupu tanečních střevíčků z dílen závodů Baťa. Právě v tomto snímku si zahrál Theodor Pištěk.

Ateliér firmy Baťa netočil jen reklamy o botách, ale i o dalších výrobcích. Pod rozverným názvem Tři muži na silnici (slečnu nepočítaje) se skrývá reklamní film na různé druhy pneumatik. V této reklamě si spolu s Vlastou Burianem zahrála také Hana Vítová. Džungle na prodej zase lákala ke koupi gumových výrobků a nafukovacích hraček. V kolekci Baťovských filmů se objevují také osvětové snímky, které měly budoucím i tehdejším prodavačům vštípit zásady správného chování k zákazníkům.

Poslední soubor snímků se věnuje samotnému Zlínu. Dokument Mladí vpřed! z roku 1937 představuje mladé ženy a muže z Baťovy školy práce. Mezi dokumenty nechybí ani reportáž z 2. ročníku festivalu Filmové žně ve Zlíně z roku 1941. Zajímavou sondou do života východomoravské metropole je 6 let Zlína. Dvanáctiminutový snímek zachycuje Zlín za německé okupace a po osvobození v roce 1945.


Video Baťovská kolekce v UvR
video

Baťovská kolekce v UvR