Dobrovolní hasiči odjeli pomáhat do Prahy a Bechyně. Dělají to v rámci „dovolené“

Břeclav/Rohatec - Břeclavští dobrovolní hasiči dnes zamířili pomoct Praze. Sbalili svoji odčerpávací techniku a i přesto, že si řada z nich musela vzít dovolenou, odjeli pomáhat do povodněmi postiženého hlavního města. Dobrovolný hasič Milan Skála má štěstí. Jeho zaměstnavatel mu hasičské výjezdy toleruje.

Milan Skála pracuje jako sanitář v břeclavské nemocnici. Ve svém volném čase ale pomáhá jako dobrovolný hasič, což není zrovna nenáročný koníček. Po celonočním hašení požáru si tak někdy dopřeje jen pár hodin spánku a míří do práce. Zaměstnavatel jej ale kvůli povodním uvolnil. „Není to první akce, které se zúčastňuji. Naštěstí jsem v práci nahraditelný, ale jinde to třeba není možné. Vždy záleží na vstřícnosti zaměstnavatele,“ myslí si Skála.

Existují přitom peněžní refundace, kdy vedení společnosti, v níž dobrovolný hasič pracuje, získá od města nebo přímo od hasičského záchranného sboru kompenzaci za to, že svého zaměstnance z práce uvolní.

Video Hovoří dobrovolný hasič Milan Skála
video

Hovoří dobrovolný hasič Milan Skála

Až do úterka budou dobrovolní hasiči ze Staré Břeclavi pomáhat v Praze. O pomoc je ale požádala už i Bratislava. Zatopené oblasti totiž potřebují jejich odčerpávací techniku. „V našem povodňovém voze máme čerpadla, která dokáží odčerpat až 2 100 litrů za minutu. Jediné auto dokáže odsát celkem 7 500 litrů za minutu,“ vypočítává velitel dobrovolných hasičů Stará Břeclav Josef Košulič. Před odjezdem do Prahy ještě ráno hasiči vypouštěli vodu z nádrží.

Do jižních Čech míří dobrovolní hasiči z Rohatce na Hodonínsku

Po poledni dorazila hasičská pomoc také do jihočeské Bechyně. „Domlouvali jsme se, co potřebujeme nejvíce. Samozřejmě jsou to čisticí prostředky,“ vysvětluje starosta Bechyně Jaroslav Matějka (SNK ED). Právě praktické věci jsou pro úklid povodňových škod nejdůležitější. Dobrovolným hasičům se je podařilo sehnat v rekordním čase. Zapojily se desítky místních obyvatel, takže hasičské auto bylo plné a připravené k výjezdu už po šedesáti hodinách.

„Do Bechyně vezeme plné auto: hadry, čistící prostředky, kolečka, kbelíky a další věci, které jsou nezbytné pro odstraňování škod,“ tvrdí starosta Rohatce Miroslav Králík (nez.).

Malá obec na Hodonínsku má s velkou vodou vlastní zkušenosti. O to více chápou, že jejich pomoc na jihu Čech ocení. Rohatec musel se záplavami bojovat v červenci roku 1997. Od loňského podzimu už místní obyvatelé spí klidněji. Více než kilometrová hráz je ochrání i před stoletou vodou.

Morava pomáhá i s výrobou protipovodňových zátaras

Montované kovové stěny, které pomáhají řadu měst a obcí chránit před velkou vodou, vyrábí už patnáct let firma v Senetářově na Blanensku. Protipovodňové hráze zabránily katastrofálním následkům už při záplavách Prahy v roce 2002. Sto metrů jednoduchého systému mobilních hradidel dokáží dva lidé poskládat za hodinu.