Více hub i více otrav: houbařská sezóna začala

Jižní Morava - Počet letošních případů otrav houbami rychle narostl. Znojemská nemocnice o víkendu přijala hned devět lidí, kteří se přiotrávili houbami. Ačkoliv většina z pacientů se brzy dostane do domácího léčení, pro tříčlenou skupinu z Višňové musela dokonce vyrazit rychlá záchranná služba. Stav jedné ženy byl velmi vážný a ztrácela vědomí. Vlhké počasí posledních dní nalákalo do lesa desítky houbařů. Místo jedlých hub si však domů často odnáší jedovaté muchomůrky.

Dvě skupiny houbařů vyrazily nezávisle na sobě v pátek a sobotu sbírat houby nedaleko obce Višňové na Znojemsku. Místo očekávané růžovky si domu odnesly jedovatou muchomůrku tygrovanou. „V případě otravy si lidé zpravidla dojdou do nemocnice sami, ale u těchto tří osob nastoupila otrava velmi rychle. Žena měla dokonce poruchy vědomí,“ upřesnila mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová. Nyní už je pacientka, která byla ve velmi vážném stavu a napojená na plicní ventilaci, v domácí péči.

Teplé a deštivé počasí urychlilo nástup houbařské sezóny. Ta je letos značně smíšená, což mate i zkušené houbaře. „V současnosti je houbařská sezóna trochu podivná. Můžeme najít typicky podzimní houby jako je například čirůvka fialová nebo čirůvka zemní společně s jarními houbami jako je čirůvka májovka. Zároveň ale rostou i letní a teplomilné houby, například hřib královský,“ popsal různorodost letošní nabídky vedoucí brněnské mykologické poradny Vladimír Antonín.

Video Hovoří mykoložka Hana Ševčíková
video

Hovoří mykoložka Hana Ševčíková

Někteří nezkušení sběrači si tak mohou nevědomky způsobit otravu houbami a vážné zdravotní problémy. „Doprovází je silná nevolnost, zvracení, poruchy a neklid. Člověk může mít pocit, že špatně vidí, protože se mu zúží zornice, v závažnějších případech dochází ke ztrátě vědomí,“ upozornil mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Česká mykologická společnost radí:

  1. Sbíráme jen ty druhy hub, které bezpečně známe a které mají dostatek znaků pro spolehlivé určení. Některé mladé plodnice mohou být jen těžko rozpoznatelné.
  2. Při sběru hub si důkladně všímáme všech znaků. Druhy, které mají nebezpečné jedovaté dvojníky, vyjmeme vždy ze země celé a neodřezáváme jen klobouk. Teprve po stoprocentním určení druhu je možné houbu naporcovat.
  3. Dáváme pozor na děti, jestli houby neochutnávají. Mnoho jedlých druhů hub je za syrova jedovatých. Pro malé děti jsou navíc houbová jídla nevhodná pro jejich těžkou stravitelnost
  4. Zvláště opatrní musíme být při sběru hub k jídlu v zahraničí. Tamní houby mohou být velmi podobné našim druhům. Pravděpodobněji se ale bude jednat o druhy místní, o jejichž jedlosti či jedovatosti nemusí existovat žádné údaje.
  5. Pokud si chceme rozšířit repertoár konzumovaných druhů, nejprve se naučíme dobře znát nejen nově sbíraný druh, ale i podobné nejedlé, a jedovaté druhy. Pokud si nejsme jisti, zaneseme houby do mykologické poradny. Je nutné studovat živé plodnice, ne pouze poslat fotografie. Snímky nezachytí mnoho důležitých znaků, jako např. vůni, chuť či lepkavost.

Zdroj: Česká mykologická společnost


V případě otravy doporučují odborníci na mykologii vzít s sebou do nemocnice i zbytky pozřených hub. Sami přitom potvrzují, že od začátku června výrazně vzrostl počet otrávených houbami. „Posledních deset dní se s otravami z hub na jihu Moravy roztrhl pytel. Začala totiž růst muchomůrka tygrovaná. Další otravy jsou také z žampionu – pečárky zápašné, která způsobuje výrazné zvracení,“ upozornil Antonín.

Rady odborníků z mykologické poradny vyhledávají i pravidelní houbaři, kteří si chtějí například jen připomenout název některých méně známých druhů. Příležitostní sběrači hub si zase nejsou jisti, co si odnáší v košíku domů. Znalci se tu ale setkávají i s nabídnou hub, které lidem vyrostly na zahrádce. „Přinesla jsem houby, které mi rostou na zahradě, a to už několik let. Vždycky jsem se bála to jíst, tak jsem se raději přišla zeptat a byl to žampion zápašný, takže bohužel smůla,“ smutně konstatovala Bohuslava Černá.

Brněnská houbařská poradna má otevřeno dva dny v týdnu: v pondělí od 9:00 do 18:00 a v úterý od 9:00 jen do 16:00. Za určování hub se tu platí symbolický poplatek pět korun. Poradna funguje na Zelném trhu v rámci Moravského zemského muzea.

Odborníci radí: noste do poradny celé, nenaporcované houby
Odborníci radí: noste do poradny celé, nenaporcované houby

Nejčastější mýty o houbách

  1. Jedovaté houby nejsou červivé nebo okousané od plžů. Plži a hmyz mají značně odlišný metabolismus než lidé a toxiny škodící člověku mohou pro ně být neškodné.
  2. Jedy v houbách se zničí vařením. Řada jedlých hub je za syrova jedovatá, ale po tepelné úpravě (doporučujeme minimálně 20 minut varu) jsou jedlé - například čirůvka fialová, hřib koloděj, muchomůrka růžovka. Nebezpečné jedovaté druhy ale obsahují termostabilní toxiny, tj. jedy, které se varem neničí.
  3. Jedovaté houby jsou pestře a výrazně zbarvené. Toto lze říci o téměř neškodné muchomůrce červené, ale nikoliv o smrtelně jedovaté muchomůrce jízlivé či pavučinci plyšovém.
  4. Stříbro při kontaktu s jedovatou houbou zčerná. To je holý nesmysl, žádný ze známých houbových jedů takovou reakci nevyvolává.
  5. Jedovaté houby poznáme podle chuti. Naprostá většina našich jedovatých hub má chuť příjemnou, některé druhy podle výpovědi otrávených dokonce vynikající. Ochutnáním tedy v žádném případě jedovatou houbu od jedlé nepoznáme.

Zdroj: Česká mykologická společnost