Z manga nebo okurky dokázali zruční kuchaři vykouzlit realistické sochy

(Třebíč) - V Třebíči dnes soutěžili mladí kuchaři do jednadvaceti let. Jejich výtvory ale nikdo neochutnal. Utkali se totiž ve vykrajování dekorací z ovoce a zeleniny, tedy v takzvaném carvingu. Mistrovství České republiky se v Třebíči konalo už podesáté.

Desátý ročník Junior carving cup v Třebíči důkladně prověřil zručnost i fantazii mladých kuchařů. Soutěžili ve čtyřech kategoriích. Divácky nejvděčnější byly ty, ve kterých junioři připravovali své výtvory přímo před obecenstvem. V časovém limitu tak museli soutěžící svůj výtvor vymyslet, vyrobit i naaranžovat tak, aby co nejvíce zaujal porotu.

„Největším hitem současnosti jsou 3D kompozice. Ty jsou také divácky velice atraktivní. Můžeme si je představit jako sochy ze zeleniny nebo ovoce,“ uvedl pořadatel soutěže a průkopník carvingu v ČR Luděk Procházka.

Mezi soutěžící se postavila i teprve devatenáctiletá mistryně Evropy Eliška Vostalová z Třebíče. Právě pod jejíma rukama vzniklo sousoší bájných Fénixů. Pracovala na něm několik dnů. „Kompozice trvá tak dva tři dny, protože se na ni opravdu musíme soustředit,“ řekla Vostalová.

Video Umění zručných řezbářů
video

Umění zručných řezbářů

Porota o vítězi rozhodne podle kvality provedení, obtížnosti práce, stupně originality, celkového dojmu a dodržení zadání. Body ale může strhnout i v případě, že by se výtvor soutěžícího příliš podobal pracem z jiných soutěží.

Do soutěže se mohli zapojit i úplní amatéři. Těm byla dokonce věnována celá jedna kategorie. Začínající řezbáři museli v časovém limitu hodiny a čtvrt vytvořit co nejoriginálnější výtvor z cukrového melounu. V ostatních kategoriích sloužily k vyřezávání například okurky, cukety, jablka nebo manga.

Předem připravená soutěžní kompozice
Předem připravená soutěžní kompozice
Více fotek
  • Předem připravená soutěžní kompozice zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/48/4773/477261.jpg
  • Jedna z pečlivě vybraných 3D kompozic zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/48/4773/477255.jpg
  • Kompozice s názvem Mořský svět zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/48/4773/477263.jpg

Pravidla soutěže jsou poměrně přísná. Počet surovin na výrobu dekorace je omezený většinou na dva kusy. Soutěžící musí pracovat na místě a nesmí mít nic připraveného z domova. Výjimku samozřejmě tvoří kategorie „kompozice“, do které nosí řezbáři své výrobky už připravené. V neposlední řadě také nejsou povoleny žádné motorové pomůcky.