Přerov bojuje o automaty. Opozice žádá úplný zákaz, koalice to odmítá

Přerov - Přerovská opozice chce prosadit zákaz hazardu v celém městě. S návrhem na změnu obecní vyhlášky půjdou opoziční politici v pondělí na zastupitelstvo. Vedení města je proti. Současná omezení považuje za postačující. O hernách v Přerově se diskutuje už měsíce. Novou obecní vyhlášku naposledy schválili zastupitelé loni v dubnu. Vymýtila herny ležící v okruhu devadesáti metrů od škol a školských zařízení. Ve městě ubylo devět provozoven. I tak jich tam je stále téměř čtyřicet.

„Chceme zakázat provozování heren na celém území. Je to jediná cesta, jak zpříjemnit život ve městě, je hazard v Přerově zlikvidovat,“ řekl zastupitel uskupení Společně pro Přerov Richard Šlechta. Dodal, že jejich cíl podporuje i květnové rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého mají obce právo regulovat hazard a zakázat ho na svém území.

Opozice v pondělí navrhne, aby vyhláška byla platná od 1. ledna 2014. Podporu u vedení města však zřejmě nenajdou. „Už nyní máme omezení, které má málokteré město. Nové herny nepovolujeme, aktuálně jsme odmítli rozšířit i počet automatů v jedné provozovně. Zakázali jsme i reklamu, aby se tato činnost nepropagovala,“ řekl primátor Přerova Jiří Lajtoch z ČSSD.

Jiří Lajtoch na zasedání přerovského magistrátu
Zdroj: ČT24

Pro město jsou však nezanedbatelné finance, které z hazardu má. Loni vynesly městu hrací automaty 37 milionů korun, letos už přinesly do pokladny 21 milionů.

Přerov v uplynulých měsících omezil hazard na svém území třikrát. Zastupitelé postupně snížili nejen počet míst, kde automaty nesmí být, ale rozhodli i výrazně omezit reklamu ne herny. V Přerově je nyní v provozu 84 hracích přístrojů a 440 videoloterijních terminálů, které povoluje ministerstvo financí.