Šachy, jaké svět neviděl, a jiný kov ve městě

Lipník nad Bečvou - Obří kované šachy vévodí rozsáhlé výstavě uměleckých kovářů v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Celkem 19 kovaných plastik deseti autorů, z nichž mnohé dosahují rozměrů až 3,5 metru, mohou lidé obdivovat po celém městě. V baštu uměleckého kovářství se město promění až do konce září.

Výstava děl předních českých uměleckých kovářů Kov ve městě se letos koná podeváté. Kovové objekty obsadily centrální náměstí, zahrady a poprvé i unikátní střešní zahradu lipenského zámku, která letos slaví 150 let od svého vzniku.

Ústřední plastiku, Šachy Pavla Tasovského, si město zapůjčilo z nedalekého hradu Helfštýn. „Obří kované Šachy byly před pěti lety slavnostně odhaleny na hradě Helfštýn a zapsány do české knihy rekordů. Jsou to největší funkční kované šachy u nás a zřejmě i na celém světě,“ uvedla bývalá kastelánka Helfštýna a kurátorka výstavy Marcela Kleckerová.

Kovová plastika Bodlák Vladimíra Červenky
Kovová plastika Bodlák Vladimíra Červenky

Šachy budou umístěny na střešní zahradě, unikátní lipenská památka je přitom ozdobena i dalším Tasovského exponátem. Jde o trojici kovaných Ptáků - jejich štíhlé levitující siluety jsou grafickým symbolem letošního Kovu ve městě.

V ulicích se představují se svými plastikami také akademický sochař Pavel Krbálek, Pavel Tasovský mladší, otec a syn Jurdovi, Oldřich Bartošek či dcera zakladatele setkání uměleckých kovářů na Helfštýně, Hefaistonu, Alfreda Habermanna Christine Habermannová, která do Lipníka zapůjčila Svatou rodinu. „Jedná se o dvě monumentální 3,5 metru vysoké sochy Marie s Ježíškem a Josefa ze souboru Betlém, který vzniká v dílnách ve Vlkově na zakázku pro italské město Brixen,“ doplnila mluvčí radnice Blanka Prudilová.

Oko Pavla Tasovského ml.
Oko Pavla Tasovského ml.

Výstava kovaných plastik od nejvýznamnějších českých autorů má ve městě tradici. Má návštěvníkům připomenout i to, že je Lipník nad Bečvou společně s hradem Helfštýn jako jediné české město členem Kruhu evropských kovářských měst. Některé z exponátů z minulých ročníků zdobí Lipník dodnes. Kvůli velkému zájmu se jej radnice rozhodla odkoupit.