Po Fuksovi a Tluchořovi uvalena vazba i na Nagyovou

Ostrava - Okresní soud v Ostravě rozhoduje o uvalení vazby na obviněné osoby v souvislosti s policejní razií na státních úřadech. První vazební zasedání začalo kolem osmé ranní, další následují vždy po hodině. Jako první skončil ve vazbě bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Po něm poslal soud do vazby i bývalého ministra zemědělství za ODS Ivana Fuksu a bývalého poslance za ODS Petra Tluchoře, kteří čelí obvinění z korupce. Po nich uvalil vazbu i na samotnou Janu Nagyovou, důvodem je zřejmě u všech obava z možnosti ovlivňování svědků a spoluobviněných.

Exministr zemědělství Ivan Fuksa je spolu s dvojicí dalších někdejších rebelujících poslanců ODS Petrem Tluchořem a Markem Šnajdrem obviněn z toho, že se vzdal mandátu za nabídku výhod, což vyšetřovatelé hodnotí jako korupční jednání. Boček se prý na korumpování poslanců podílel.

Podle slov Bočkova obhájce Filipa Seiferta je důvodem vazby obava z možného ovlivňování svědků a spoluobviněných. Jeho klient s obviněním nesouhlasí, dělal prý pouze politickou práci. „Proti usnesení o zahájení trestního stíhání jsme podali stížnost, kterou budeme odůvodňovat, stejně tak jsme podali stížnost proti vzetí do vazby,“ dodal Bočkův obhájce.

Advokát exposlance Petra Tluchoře Marek Nespala při vstupu do budovy jen krátce uvedl, že všechna obvinění proti jeho klientovi považuje za absurdní. „Rozhodování bylo dlouhé a přerušované. Bylo to velmi náročné, jak pro soud, tak i pro nás,“ řekl Nespala. Jeho klient podle advokáta stále nerozumí předmětu obvinění. Jde o delikátní právní problém, který určitě skončí u soudů nejvyšších stupňů, řekl Nespala. „Aby politici věděli, pokud převezmou politickou funkci, co můžou a co nemůžou, protože prozatím si mysleli, že jednání o těchto věcech je zcela normální,“ dodal.

Šnajdr byl kvůli svému pobytu v zahraničí obviněn později než ostatní ze skupiny, a to v pátek. O tom, zda rovněž skončí ve vazbě, se patrně nebude rozhodovat dnes, ačkoliv jeho právník Lukáš Trojan k ostravskému soudu dorazil. Zatím ale nebyl o termínu vazebního zasedání vyrozuměn, ani neví, zda byl návrh na vzetí do vazby podán.

Obhájce šéfky premiérova sekretariátu Jany Nagyové Eduard Bruna pro ČT při k ostravskému soudu příchodu řekl, že jeho klientka přiznává, že možná v něčem pochybila. „Špatné pocity nemá z kauzy, to řekla, že vysvětlí. Ale nemá dobré pocity z toho, že je v zadržení… Možná v něčem pochybila, ale nikdy to nebrala jako trestnou činnost,“ řekl ČT Bruna. Hlavní aktéři jednání včetně Jany Nagyové byli už včera převezeni z Prahy do Ostravy. Nagyová strávila noc na obvodním oddělení v ostravské Masné ulici, ostatní obvinění byli na jiných místech.

Nagyová čelí obvinění z organizátorství trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a z podplácení, hrozí jí až pět let vězení. Podle policie nechala kvůli svému soukromému zájmu  sledovat tři lidi vojenským zpravodajstvím a figuruje i v kauze údajné korupce rebelujících poslanců z ODS.

Policie spustila v noci ze středy na čtvrtek akci, která vyústila obviněním sedmi lidí včetně Nagyové, protože jeden z podezřelých chtěl odcestovat. Detektivové prý zadrželi všechny podezřelé, které chtěli. Policie navíc slibuje další vyšetřování, což může vyústit i v další obvinění.

Video Vstup Lucie Křížkové od soudu v 13:00
video

Vstup Lucie Křížkové od soudu v 13:00

Vstup Lucie Křížkové od soudu v 13:00

z 13, 15.06.2013

Vstup Lucie Křížkové v 10:30 a vyjádření obhájce Jany Nagyové