Olomouc hostí výstavu Dědeček automobil

Olomouc – Historické automobily i stovky jejich modelů obsadily prostory Vlastivědného muzea v Olomouci. Motocykly, kola, kočárky nebo letadlo, to všechno do Olomouce přináší výstava Dědeček automobil.

„Je to výstava o modelech, ale je to pojaté trochu jinak. K vidění jsou modely kol, dvojkol, královského londýnského kočáru či modely kočárků. Expozice tak není určena jen pro odborníky a fajnšmekry, ale i pro celou rodinu," řekl ředitel muzea Břetislav Holásek.

Na ploše, zabírající plochu přes 400 metrů čtverečních, mohou návštěvníci spatřit dopravní prostředky používané od konce 19. století až po současnost v modelech vyrobených nejen firmou Lesney, ale v různých měřítcích též firmami jako Corgi, Dinky či Burago.

Hlavní dominantou výstavy jsou tři historické automobily, které v noci stěhovali pracovníci muzea do prostor bývalého kostela po speciální rampě. Ústředním prvkem výstavy je automobil francouzského výrobce Mariuse Berlieta vyrobený v roce 1912. Vozidlo má poměrně impozantní rozměry - na šířku 190 centimetrů, na délku 460 centimetrů a na výšku 210 centimetrů. Trojici doplňuje Mercedes Benz 130H a Škoda 1000 MB z roku 1966.

„Takovou operaci muzeum ještě nikdy nezažilo a je to poprvé v jeho stotřicetileté historii, kdy prezentuje exponáty takového charakteru," dodal ředitel muzea.

Výstava Dědeček automobil
Výstava Dědeček automobil

Exponáty muzeu zapůjčili soukromí sběratelé. „Zastoupeny jsou snad všechny světové značky, modely aut legendárního Jamese Bonda, hasičské i policejní vozy, vozy Formule 1, ale též prezidentské limuzíny," řekla mluvčí muzea Renáta Fifková. Na své si přijdou i sběratelé, na výstavě nechybějí ani modely slavných angličáků Matchbox. Podle zástupců muzea mnohé z exponátů mají velkou sběratelskou hodnotu.

Výstava prezentující vývoj osobní dopravní techniky na originálních typech dopravních prostředků i na rozmanitosti modelů angličáků různých epoch a výrobců bude otevřena do 11. srpna.