Nejlepší mladí záchranáři z Česka a Slovenska soutěžili v Brně

Brno – Celkem 34 studentských týmů přijelo reprezentovat svoje střední zdravotnické školy do jihomoravské metropole. Největší soutěž mladých zdravotníků se v Brně koná už po osmnácté. Na tříčlenné týmy čeká během dneška a zítřka několik úkolů, které prakticky prověří jejich znalosti první pomoci.

„Museli jsme zvládnout modelovou situaci na fotbalovém hřišti, kdy jeden raněný měl otevřenou zlomeninu bérce a druhý měl tržnou ránu na těle a otřes mozku,“ prozradil Jan Filka z týmu Střední zdravotnické školy Jaselská v Brně.

„Hodnotíme postup studentů při ošetření i informace, které předávají složkám záchranného systému na tísňové lince. Ti, kteří získají nejmenší počet trestných bodů, mají šanci vyhrát,“ řekl jeden z porotců soutěže Stanislav Popelka. Potvrdil, že výkony soutěžících jsou rok od roku lepší: „Kdyby se mi něco stalo, určitě bych měl důvěru v tyto studenty. Některé posádky si počínají velice profesionálně.“

Video Hovoří soutěžící Jan Filka
video

Hovoří soutěžící Jan Filka

Hovoří soutěžící Jan Filka

Hovoří porotce Stanislav Popela

Brněnská soutěž mladých záchranářů, kterou pořádá Střední zdravotnická škola Jaselská, je jedna z vůbec nejprofesionálnějších u nás. Ředitelka školy Stanislava Kelnarová zdůraznila, že dobré umístění může studentům pomoci i do dalšího studia. „Spousta studentů pak jde na vysoké školy zdravotní nebo na záchranáře a těm to může pomoci u přijímaček. Pro všechny soutěžící je to proto velmi motivující, každý chce vyhrát.“

Video Hovoří ředitelka SZŠ Jaselská Jarmila Kelnarová
video

Hovoří ředitelka SZŠ Jaselská Jarmila Kelnarová

Potvrzují to i slova Jana Filky, který se svým sehraným týmem na stanovišti se zraněnými fotbalisty nezískal ani jeden trestný bod. „Chtěl bych vystudovat urgentní medicínu a dostat se na záchranáře. Přitahuje mě, že to není stereotyp a že člověk pomáhá ostatním lidem,“ dodal.