Frenštát pod Radhoštěm: Lidé, které výbuch připravil o byty, budou stavět

Frenštát pod Radhoštěm - Čtyři měsíce po výbuchu plynu v panelovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm policie neřekla, kdo a jak ho způsobil. Lidé, kteří tragédii přežili, teď řeší hlavně to, aby co nejdříve bydleli ve vlastních domech. A ti, kterým exploze byty zničila a museli se vystěhovat, by se zpátky domů měli vrátit na konci července.

Čtyři měsíce chodí Marie Halušková do domu, kde bydlí od narození jen na pár minut. S přítelem se museli vystěhovat do podnájmu, který jim nabídla radnice.

Teď už ale věří, že nedělní oběd zanedlouho uvaří zase doma ve své nové kuchyni.

Video Reportáž Ivy Piskalové
video

Reportáž Ivy Piskalové

Opravy v bytech, které výbuch zničil, zaplatí pojišťovna, ale třeba na kuchyňské linky dostali lidé peníze z městského rozpočtu.

„V současné době máme ve všech bytech vyzděny všechny příčky, jsou již vyzděna všechna bytová jádra, momentálně probíhají instalace plynového rozvodu,“ uvedl David Filip, stavbyvedoucí.

V podnájmech žijí i ti, kteří o byty přišli úplně. Všichni si chtějí za peníze, které dostali z veřejné sbírky, co nejdříve postavit vlastní domy.

Jiří Třískovi výbuch vážně poničil dýchací cesty a z léčení se vrátil teprve před pár dny. Pozemek pro nový domov už se ženou mají.

A jasné je i to, co bude s místem, na kterém přišlo o život šest lidí a tři se vážně zranili.

Majitelé bytů z čísla 39 se dohodli, že pozemek bezúplatně převedou městu s jedinou podmínkou, že tady už nikdo nikdy žádný dům nepostaví. Přáli by si, aby tam vzniklo malé pietní místo.

Co přesně se v domě v centru Frenštátu 17. února krátce po čtvrté hodině ráno stalo, ale policie zatím neřekla. Vyšetřovatelé totiž stále nemají k dispozici všechny požadované znalecké posudky.