Kauza „uplácení“ střížkovské Bohemky po třech letech končí

Olomouc - Korupční kauza mezi fotbalovými celky Sigmou Olomouc a Bohemians Praha definitivně skončila zprošťujícím rozsudkem. Olomoucký krajský soud tak potvrdil výrok okresního soudu, proti kterému se odvolal státní zástupce. Podle soudu ke korupci došlo, vina aktérů se však neprokázala, neboť scházejí objektivní důkazy. Soudy se kauzou zabývaly dva roky. Krajský soud ji měl na stole podruhé za sebou, na podnět žalobce již případ jednou vrátil okresnímu soudu.

Aféru rozpoutal Kapr v březnu 2010. Prohlásil, že v květnu 2009 před prvoligovým zápasem Bohemians Praha s Olomoucí nabídl Drobisz jeho hráčům úplatek 300 tisíc korun. Kapr prý fotbalistům poradil, aby úplatek převzali s tím, že pak pokus o uplácení oznámí policii. To však udělal až po několika měsících. Olomouc si díky výhře 3:0 zajistila účast v Evropské lize.

Před soudem se z podplácení zodpovídal olomoucký brankář Petr Drobisz, někdejší hráči střížkovského týmu Miroslav Obermajer a David Zoubek a prezident Bohemians Praha Karel Kapr podle obžaloby úplatek přijali.

Kvůli údajné korupci potrestala oba kluby fotbalová disciplinární komise. Klub Bohemians Praha dostal pokutu šest milionů korun a přišel o 15 bodů, Olomouc ztratila v ligové tabulce devět bodů a musela zaplatit čtyři miliony.

Brankář Drobisz dostal pokutu 200 tisíc korun a zákaz činnosti na 18 měsíců. Bývalý sportovní ředitel olomouckého klubu Jiří Kubíček dostal dvouletý zákaz výkonu funkcí ve fotbale. Kubíčkovi, který už z fotbalového prostředí odešel, poté odvolací a revizní komise FAČR trest zrušila.