Dluhopisy na koupi budovy nestačily, gymnáziu pomůžou investoři

Brno - Soukromé Gymnázium Pavla Křížkovského v Brně-Komíně sehnalo sponzory, s jejichž pomocí si bude moci koupit budovu, kde sídlí už dvacet let. V loňském roce škola vydala dluhopisy - tímto netradičním způsobem se pokusila získat sedm milionů korun na odkoupení budovy od města a na další potřebné opravy. Dluhopisy začala nabízet především absolventům a rodičům současných studentů. Očekávaných 15 milionů korun však nápad nepřinesl.

Částku 2,9 milionu korun škola vybrala postupně od devadesátky věřitelů. Teď se k nim přidali dva investoři, každý škole slíbil dva miliony. „Tito investoři vstoupili do společnosti jako společníci,“ řekl jednatel  a zakladatel gymnázia František Pospíšil.

Jedním z nich jsou rodiče současného studenta. „Máme zde dítě. Ráno se vzbudí a víme, že se do školy těší. Je zde velmi přátelská atmosféra, děti jsou zde usměvavé a slušné,“ vysvětlil Petr Šimčák důvody, proč se pro investici rozhodl. Jako nový společník gymnázia má zájem zapracovat především na její image. „Je to dobrá škola a rodiče by měli vědět, že se zde neučí kvalitně pouze předměty s uměleckou profilací, ale také jazyky, matematika, fyzika. Byl jsem velmi příjemně překvapený. Myslím, že škola má skvělou budoucnost,“ dodal.

Druhým investorem je Pavel Matuška z Blanska, který podle ředitele zatím se školou žádnou spojitost nemá, má však zájem o to, aby tam později studovalo také jeho dítě.

„Koupě budovy se uskuteční co nejdřív, pravděpodobně v červenci,“ uvedl Pospíšil. Obavy o chod gymnázia od nového školního roku, které se vyrojily v posledních měsících, dnes Pospíšil vyvrátil. „Od září bude škola fungovat normálně. S tím, že se ještě rychle pokusíme něco opravit. K našemu dvacátému výročí snad vykročíme do nového období opět s chutí,“ věří.

Přestože se škole podařilo získat potřebnou částku na koupi budovy, na nezbytnou rekonstrukci si nejspíš bude muset půjčit od banky. Budova zoufale potřebuje novou střechu a výměnu oken.

Městská část vybírala nájemné, ale neinvestovala do oprav

Gymnázium si budovu na rohu ulic Kristenova a Chaloupky, kterou si teď chce koupit, dosud pronajímalo od městské části Brno-Komín. Ta ale prý neinvestovala do oprav. „Gymnázium zaplatilo na nájemném takřka pět milionů korun, tyto peníze se zpět do budovy nikdy nevložily, i když to bylo smluvně dohodnuto,“ postěžoval si už dříve Pospíšil.

Dluhopisy s pěti, deseti a patnáctiletou splatností měli kupovat především rodiče žáků a přátelé školy. Úroky začínaly na třech procentech. Hodnotu dluhopisu si zájemci o investici mohli stanovit sami. „Částky se pohybovaly mezi pěti až dvěma sty tisíci korun,“ upřesnil Pospíšil. Další peníze měl přinést i pronájem školních prostor o víkendech a o prázdninách.