Orlí mládě z Libavé je samička

Libavá - O tom, že se v Česku po sto letech narodilo mládě orla skalního, už Česká televize informovala. Teď ochranáři zjistili, že jde o samičku. Dostalo jméno Anežka. Po pěti týdnech váží dvě a půl kila a prospívá. Orlí rodina se usídlila ve vojenském prostoru Libavá. Narození mláděte je velkým úspěchem pro ochránce přírody z Bartošovic na Novojičínsku, kteří před sedmi lety zahájili program na záchranu těchto dravců.

Když malá Anežka obědvá, máma Filoména krmí. Otec David loví. Na jídelníčku jsou kuny, káňata, holubi. Ochranáři si mohou oddychnout. O vymodlené mládě je dobře postaráno.

Orli jsou monogamní. Páry spolu zůstávají celý život. Ročně mohou vychovat jen jednoho potomka. Anežka je navíc úplně nečekané mládě.

„Nevěřili jsme, že to bude úspěšné, protože to jsou mladí čtyřletí ptáci a většina samců dozrává v pěti až šesti letech,“ uvedl Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice na Moravě.

I podle ostatních odborníků jde o nebývalý úspěch. V ZOO na Svatém Kopečku mají stejně staré mládě orla stepního. Rodiče si ho také střeží jako oko v hlavě.

Na mladého orla podle místních ošetřovatelů totiž číhá mnoho nebezpečí.

„Těch rizik je spousta. I když mládě vyletí z hnízda, tak se nikdy nedá říct, že by mělo vyhráno, protože na něj čeká hodně nástrah,“ uvedla Libuše Veselá, ze ZOO na Svatém Kopečku.

Největším nebezpečím pro tyto dravce je člověk. Právě ten ho na začátku 20. století úplně vyhubil. V současnosti se díky programu návratu orla skalního do tuzemských hor, v Česku pohybuje kolem deseti kusů.

Kde ve vojenském prostoru se orlí rodinka skrývá, nechtějí ochranáři prozradit. Potřebuje teď klid. Už tak zaznamenali lidé ze záchranné stanice na Libavé zvýšený pohyb osob.