Lubina bude hlasovat o osamostatnění od Kopřivnice

Lubina - V Moravskoslezském kraji může vzniknout nová obec. Obyvatelé kopřivnické místní části Lubina budou na podzim hlasovat o osamostatnění od města. Přípravný výbor přitom sbíral podpisy téměř dva roky. Podpora pro odtržení od Kopřivnice totiž v obci není jednoznačná.

Můžeš získat samostatnost obce anebo jsi prohrál! To je heslo, se kterým zastánci osamostatnění Lubiny chtějí oslovit zhruba 1 350 voličů, aby v budoucím referendu zaškrtli „ano“. Mají za to, že Kopřivnice Lubinu zanedbává.

Starosta Kopřivnice Josef Jalůvka sám v Lubině bydlí. Tvrdí, že právě tato místní část dostává z města největší podporu. Osamostatnění lidem podle radních nic nepřinese.

„Samostatný obecní úřad má minimální pravomoce a nemá takové možnosti z hlediska financí,“ komentoval snahu o odtržení Josef Jalůvka, starosta Kopřivnice.

Lidé v Lubině jednotní nejsou. Několik desítek z nich dokonce odvolalo svůj dřívější podpis na žádosti o vyhlášení referenda.

Přes 450 podpisů sbíral přípravný výbor téměř dva roky. Podle jeho členů mohou za průtahy také problémy při stavbě kanalizace. Některé z nich se řeší až dodnes.

Nové silnice už měly být hotové. Místo toho se některé znovu opravují. Podle zastánců osamostatnění důkaz, že město projekt nezvládlo.

Radnice i zastánci osamostatnění chystají letáky a setkání s lidmi. Referendum proběhne v polovině října. Pokud lidé návrh schválí, vznikne nová obec na počátku roku 2015.