„Dívka zadala na internetových stránkách inzerát, kde hledala finančního otroka. Vydávala se za dívku pod jménem Kateřina H. z Olomouce. Muž na tento inzerát zareagoval. Když dívka viděla, že komunikuje se submisivním typem, začala jej vydírat,“ uvedl olomoucký kriminalista Pavel Schweiner.
Mladý muž měl podle policistů plnit různé dívčiny pokyny a příkazy, a to i sexuálního charakteru. Podmínky byly uvedeny v inzerátu a muž s nimi souhlasil. Dívčiny pokyny poslušně plnil. Ta si ale vše natáčela na webkameru a zanedlouho po muži požadovala peníze. S tím, že pokud jí je mladý muž nedá, veškerý natočený záznam i s komunikací zveřejní na sociálních sítích. Podle policistů dívka po muži chtěla nejprve 500 korun, poté se její požadavky vyšplhaly až na 12.000 korun.
Případ mladík oznámil na linku E-Bezpečí. Tam na něj byli upozorněni policisté. „Muž byl velmi submisivní typ, z případu se sesypal. Jeho stav bych přirovnal k psychické újmě znásilněné ženy. Dívce nakonec žádné peníze nezaplatil,“ dodal Schweiner.
Policisté považují tento případ za ojedinělý, nicméně podle nich internetová kriminalita narůstá. Podle Veroniky Krejčí z projektu E-Bezpečí se jen za loňský rok na tuto linku obrátilo na 200 lidí. „Řešíme případy například zneužitých osobních údajů, falešné účty či kyberšikanu,“ řekla novinářům Krejčí. Případy s podezřením na trestný čin se pak zabývají policisté.
Podle odborníků všechny tyto případy spojuje neopatrnost lidí, která nahrává útočníkům. Uživatelé internetu si podle nich neuvědomují rizika ve virtuálním prostředí.
