Proustovská vycházka Martina Strakoše ukázala Ostravu v čase

Ostrava – Se zájmem se setkala speciální proustovská vycházka historika architektury Martina Strakoše, která se konala na závěr festivalu Literatura a současnost 2: Tradice a literatura a stejnojmenné dílny literárního překladu z francouzštiny a do francouzštiny. Putování-happening se čtením z díla Marcela Prousta ve francouzštině i českém překladu si nenechalo ujít bezmála sto výletníků.

Zdroj: ČT Ostrava Autor: Monika Horsáková

Marcel Proust byl bystrým a jemným pozorovatelem krajiny a hlubší vnímání míst, kolem kterých Ostravané denně chodí, nabídl i zasvěcený výklad Martina Strakoše. Motto vycházky znělo: Místa a čas znovu nalezené: z povrchu dovnitř, z centra periferií ven…

 • Součástí vycházky bylo i čtení z Proustových děl
  Součástí vycházky bylo i čtení z Proustových děl autor: Monika Horsáková, zdroj: ČT Ostrava
 • Proustovská vycházka napříč generacemi
  Proustovská vycházka napříč generacemi autor: Monika Horsáková, zdroj: ČT Ostrava

Procházka začala na Prokešově náměstí, nazvaném po důležité postavě ostravských dějin – starostovi Janu Prokešovi. Náměstí vévodí téměř 86 metrů vysoká radniční věž, která se tyčí i nad vilkami v sousedství. „Je to snad jediná radnice tak velkého města, sousedící s vilovou zástavbou. A právě protiklady představují základní skladebný princip Ostravy,“ upřesňuje Martin Strakoš.

 • Vilová čtvrť v centru Ostravy
  Vilová čtvrť v centru Ostravy autor: Monika Horsáková, zdroj: ČT Ostrava
 • Součástí putování bylo i čtení z Proustových děl
  Součástí putování bylo i čtení z Proustových děl autor: Monika Horsáková, zdroj: ČT Ostrava

Zmiňovaná vilová čtvrť byla další zastávkou netradiční vycházky, poté výletníci pokračovali dál podél řeky Ostravice k ostravské periferii, ústřednímu motivu všech moderních velkoměst, zvláště těch průmyslových. Slovy jednoho ze současných pokračovatelů Marcela Prousta, Milana Kundery, se tu „mísí fabrika s přírodou, pole se smetišti, lesíky s haldami, činžáky s venkovskými staveními“.

Scenérie na tramvajové smyčce v Ostravě-Přívozu
Scenérie na tramvajové smyčce v Ostravě-Přívozu

Cíl putování byl v Petřkovicích u Hornického muzea. „Tam nad vodami řeky Odry tábořili lovci mamutů, začalo se těžit uhlí, právě tam se ještě i dnes lze ztratit v temném lese. Je to čtvrť, kde vítr čechrá vlasy starousedlíkům v malých hornických domcích, zbohatlým přištěhovalcům v luxusních vilách, sportovním nadšencům na kurtech nacházejících se v
místech bývalé skládky dřeva a uhlí a turistům ztraceným mezi budovami bývalého dolu Anselm…,“ uzavírá Martin Strakoš.