V Jeseníku usilují o referendum kvůli plánované stavbě aquaparku

Jeseník - Posledních čtyři sta podpisů schází k tomu, aby bylo v Jeseníku vyhlášeno referendum. V lidovém hlasování chtějí Jeseničtí rozhodnout o záměru radnice postavit v místě koupaliště moderní aquapark. S plánovanou stavbou za bezmála dvě stě milionů korun lidé nesouhlasí. Obávají se, že se město na dlouhé roky zadluží a budou chybět peníze na běžné opravy.  

Iva Greplová je jednou z těch, která v Jeseníku podepisuje petici proti stavbě aquaparku. Stejně jako ona to už udělalo na čtrnáct set lidí.

„Přijde mi jako nesmysl stavět v Jesníku aquapark, když tady lidé nemají práci. Peníze by se daly využít mnohem efektivněji,“ uvedla Iva Greplová.

Video Reportáž Terezy Krumpholzové
video

Reportáž Terezy Krumpholzové

Někteří naopak myšlenku nové atrakce ve městě podporují.

Peticí chtějí lidé vyvolat referendum. K tomu, aby jej radnice musela vyhlásit, schází ještě asi čtyři sta podpisů.

„Domníváme se, že je to zásadní investice, která bude v následujících patnácti letech stát z rozpočtu deset milionů korun. U tak důležité investice by lidé měli mít možnost se vyjádřit,“ uvedla jedna z organizátorů petice.

Jesenickým se myšlenka stavby aquaparku za bezmála dvě stě milionů nelíbí hlavně proto, že se bojí zadlužení města. Radnice zadlužení města připouští.

Město počítá s tím, že nový aquapark každý den navštíví asi čtyři sta lidí a ročně ho bude dotovat částkou pět milionů korun.

Odpůrci mají poslední měsíc na to, aby podpisy k vyhlášení referenda sehnali. Na posledních čtrnáct dní chystají organizátoři petice doprovodné akce, kterými chtějí lidi motivovat, aby akci podpořili.