Obec Hrčava je bez telefonního spojení

Hrčava - Nejvýchodnější obec v Česku, Hrčava, je odříznutá od okolí. Nikdo se tam nedovolá. Od konce května tam totiž nefungují pevné linky. Na mobilní signál se místní spoléhat nemůžou. Je slabý a převažují operátoři ze sousedního Slovenska a Polska. Společnost Telefónica, která síť provozuje, začíná problém pomalu řešit.

Osmdesátiletý Štěpán Šuplata slyší ve sluchátku už déle než měsíc jen ticho. V rodinném domě žije sám s manželkou, oba jsou po těžkých operacích. Je to pro ně velká komplikace. Kdyby se jejich zdravotní stav zhoršil, nedovolali by se pomoci.

Video Reportáž Alexandry Přečkové
video

Reportáž Alexandry Přečkové

Na Hrčavě bydlí dvě stě padesát obyvatel. Na pevné lince je závislá většina z nich. Mobilní telefony jsou tady téměř k ničemu.

Pevná linka, jediná jistota, kterou Hrčavští měli, měla krátkodobé výpadky už dříve, a to hlavně za mlhy nebo při silném sněžení. Teď už ale odešla úplně.

„Technologie je už dvacet let stará. Kvůli vegetaci, kterou nesmíme posekat, začaly být pevné linky hodně rušeny,“ informovala Hany Farghali, mluvčí, Telefónica Czech Republic.

„Navrhovali jsme jedno z řešení, které se nám líbilo nejvíce. Tím je kabel, který by se táhl z obce Bukovec, která je tady nejblíž. Kabelové spojení je naprosto spolehlivé,“ uvedla Taťána Lasotová, ekonomka, Obecní úřad Hrčava.

Jenže to je pro Telefónicu nákladné. Společnost se proto rozhodla, že místní zkusí připojit pomocí nové mobilní technologie. Realizaci slibuje do pár týdnů. Štěpán Šuplata doufá, že kromě telefonního signálu mu operátor brzy vrátí i peníze, které stejně jako další obyvatelé, musel za nefunkční pevnou linku v červnu zaplatit.