„Pro potřeby veřejnosti není Gahurův prospekt ani zdaleka využitý tak, jak by mohl být. A to chceme změnit. Na podzim už bude k lidem daleko přívětivější,“ zavázal se primátor Miroslav Adámek (TOP 09). Spodní část prospektu se dočká nového systému zapuštěných chodníků. Ty spojí náměstí Práce, univerzitní rektorát a sídlo zlínské filharmonie.
Celý prostor bude navíc pokrývat veřejně přístupná wifi síť, která odpočívajícím lidem nabídne připojení k internetu zdarma. Gahurův prospekt by měl být podle prvních odhadů hotový do konce října.
Cena za novou úpravu zeleného pásu v srdci města se vyšplhá na 17 milionů korun, větší část peněz chce Zlín získat z evropských dotací. Budoucí podobu prostoru vybírala porota z 24 architektonických návrhů. Vítězkou se nakonec stala Jitka Ressová.
„V rámci proměny Gahurova projektu dojde také k instalování stálého přechodu pro chodce před Kongresovým centrem a rektorátem Univerzity Tomáše Bati. Nahradí ten dosavadní, který byl pouze provizorním řešením,“ doplnil první náměstek primátora Jiří Kadeřábek (Zlínská volba).

Hovoří mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák
I během rekonstrukce zůstane prospekt pro pěší průchozí. Podle stavitelů bylo technologicky náročné připravit dostatečně kvalitní monolitický beton, z něhož mají být zapuštěné chodníky vyrobené. Kvalitní materiál vznikl i díky spolupráci s brněnským Vysokým učením technickým.
Co je to Gahurův prospekt?
Prospekt je původně ruské označení pro širokou a rovnou městskou ulici s víceproudou silnicí. Ačkoliv bývá termín často překládán jako avenue, může jít i o parkovou variantu trasy, kdy je široká silnice zasazena do zeleně.
Název zlínského prospektu před Kulturním a univerzitním centrem odkazuje k místnímu rodákovi Františku Gahurovi. Tento sochař a architekt je autorem návrhu velké části zlínských budov, mimo jiné radnice.
Gahurův prospekt je původně internátní prospekt z roku 1927. Do svahu umístil několik internátních budov pro dělníky zlínských závodů a prostor mezi nimi navrhl jako široký pás parku. Dnes slouží budovy coby sídlo zlínské filharmonie, nebo jako rektorát Univerzity Tomáše Bati.
Mezi další bolavá místa Zlína, která se v dohledné době dočkají revitalizace, patří park Komenského a podchod z náměstí Práce k bývalému baťovskému areálu. Nadzemní část podchodu bude zdemolována a z podzemí zmizí i graffiti. Pro lepší bezbariérový přístup doplní dosavadní eskalátor i výtah. K dispozici pěším ale zůstanou obchody, které v podchodu fungují.