Zapuštěné a nasvícené chodníky: Gahurův prospekt ve Zlíně se mění

Zlín - Centrum Zlína už roky trápí bolavé místo v podobě tzv. Gahurova prospektu. Široký pás zeleně na náměstí T. G. Masaryka se dočká zasloužené rekonstrukce. V těchto dnech začaly stavební úpravy a obyvatelé Zlína se mohou těšit na moderní zapuštěné chodníky, jejichž okraje poslouží zároveň jako lavičky. V noci budou navíc nasvícené.

„Pro potřeby veřejnosti není Gahurův prospekt ani zdaleka využitý tak, jak by mohl být. A to chceme změnit. Na podzim už bude k lidem daleko přívětivější,“ zavázal se primátor Miroslav Adámek (TOP 09). Spodní část prospektu se dočká nového systému zapuštěných chodníků. Ty spojí náměstí Práce, univerzitní rektorát a sídlo zlínské filharmonie.

Celý prostor bude navíc pokrývat veřejně přístupná wifi síť, která odpočívajícím lidem nabídne připojení k internetu zdarma. Gahurův prospekt by měl být podle prvních odhadů hotový do konce října.

Zapuštěné chodníky budou v noci osvícené
Zdroj: Magistrát města Zlína

Cena za novou úpravu zeleného pásu v srdci města se vyšplhá na 17 milionů korun, větší část peněz chce Zlín získat z evropských dotací. Budoucí podobu prostoru vybírala porota z 24 architektonických návrhů. Vítězkou se nakonec stala Jitka Ressová.

„V rámci proměny Gahurova projektu dojde také k instalování stálého přechodu pro chodce před Kongresovým centrem a rektorátem Univerzity Tomáše Bati. Nahradí ten dosavadní, který byl pouze provizorním řešením,“ doplnil první náměstek primátora Jiří Kadeřábek (Zlínská volba).

Video Hovoří mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák
video

Hovoří mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák

I během rekonstrukce zůstane prospekt pro pěší průchozí. Podle stavitelů bylo technologicky náročné připravit dostatečně kvalitní monolitický beton, z něhož mají být zapuštěné chodníky vyrobené. Kvalitní materiál vznikl i díky spolupráci s brněnským Vysokým učením technickým.

Co je to Gahurův prospekt?

Prospekt je původně ruské označení pro širokou a rovnou městskou ulici s víceproudou silnicí. Ačkoliv bývá termín často překládán jako avenue, může jít i o parkovou variantu trasy, kdy je široká silnice zasazena do zeleně.

Název zlínského prospektu před Kulturním a univerzitním centrem odkazuje k místnímu rodákovi Františku Gahurovi. Tento sochař a architekt je autorem návrhu velké části zlínských budov, mimo jiné radnice.

Gahurův prospekt je původně internátní prospekt z roku 1927. Do svahu umístil několik internátních budov pro dělníky zlínských závodů a prostor mezi nimi navrhl jako široký pás parku. Dnes slouží budovy coby sídlo zlínské filharmonie, nebo jako rektorát Univerzity Tomáše Bati.


/*json*/{"map":{"lat":49.221227088838,"lng":17.664127349854,"zoom":16,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[{"lat":49.220694521051,"lng":17.664706707001,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Mezi další bolavá místa Zlína, která se v dohledné době dočkají revitalizace, patří park Komenského a podchod z náměstí Práce k bývalému baťovskému areálu. Nadzemní část podchodu bude zdemolována a z podzemí zmizí i graffiti. Pro lepší bezbariérový přístup doplní dosavadní eskalátor i výtah. K dispozici pěším ale zůstanou obchody, které v podchodu fungují.