Jízdě po dlažebních kostkách na jižní Moravě téměř odzvonilo

Jižní Morava - Na jižní Moravě pomalu ubývá míst, kde ještě řidiči jezdí po starých žulových kostkách. Lidé, kteří kolem dlážděných silnic bydlí, si stěžují na velký hluk. Silničáři proto kostky postupně mění za asfaltový povrch. V následujících dvou letech výměna čeká silnice ve čtyřech obcích.

„Náklaďáky jezdí do lomu prázdné, pak se vrací zpátky. Na kachlách to dělá takovou melu, že se tady v noci nedá spát,“ stěžoval si Miroslav Dofek, který bydlí v Ochozi u Brna. Obcí ve špičce projede až dvanáct tisíc aut denně, na dlažebních kostkách ale nadělají dvojnásobný hluk.

„Kostky byly položeny někdy před začátkem druhé světové války a od té doby tady prostě jsou. Já sám o jejich výměnu usiluji minimálně deset let. Snad příští rok už by se mohlo začít s opravou,“ řekl starosta Ochoze u Brna Vlastimil Čoupek (STAN). Za rok místo kostek silničáři položí asfalt a místní snad budou mít po letech klidné spaní.

Video O kostkách hovoří starosta Ochoze u Brna Vlastimil Čoupek (STAN)
video

O kostkách hovoří starosta Ochoze u Brna Vlastimil Čoupek (STAN)

Kostky brzy zmizí i z Čejkovic, Ždánic a Hradčan. Posledně jmenovaná obec se výměny dočká ještě letos. Hradčany staví novou kanalizaci a při té příležitosti dostanou i novou silnici. „Silnice Čebín – Hradčany – Tišnov je jako tankodrom. Oprava se plánuje už několik let a budou na ni použity evropské peníze, přes 50 milionů,“ vysvětlil jihomoravský radní pro dopravu Zdeněk Pavlík (ČSSD).

Silničáři vymění kostky ve čtyřech obcích
Silničáři vymění kostky ve čtyřech obcích

Kostky jsou téměř minulostí

Na jižní Moravě už dlažební kostky skoro vymizely. Úseky, na kterých ještě nahrazují asfalt, už tvoří jenom půl procenta všech silnic. „Je to asi 21 kilometrů z celkového počtu 3190 kilometrů. Jde o různě dlouhé úseky, začínají od deseti metrů až po jeden dva kilometry,“ upřesnil technický ředitel jihomoravské Správy a údržby silnic Zdeněk Jirků. Dlažba zůstává na jihu Moravy zhruba na čtyřech desítkách úseků. „Je snaha postupně kostky měnit, protože lidé si stěžují na hluk a my potom míváme problémy s hygieniky,“ dodal Jirků. Peněz na rekonstrukce je ale velmi málo, silničáři proto dávají přednost havarijním úsekům.

Podíl dlážděných úseků silnic ve vybraných krajích

Kraj                             Silnice celkem                       Z toho dlážděné úseky      

Praha                           2700 km                     270 km (10 %)

Středočeský                  8600 km                     95 km (1,1 %)

Plzeňský                       4620 km                     16 km (0,34 %)

Karlovarský                   1830 km                     3,58 km (0,19 %)

Liberecký                      2078 km                     6,59 km (0,32 %)

Ústecký                        3673 km                     6,7 km (0,18 %)

Olomoucký                    3101 km                     27,5 km (0,9 %)

Moravskoslezský            2713 km                     750 m (0,03 %)

Údaje zahrnují jen silnice 2. a 3. třídy. Výměna kostek za jiný typ povrchu není v plánu v žádném z uvedených krajů.