Muzeum Beskyd představuje uměleckou litinu

Frýdek–Místek – K vidění jsou žehličky, šperky, kamna, těžítka i schodišťové zábradlí. Uměleckou litinu v její různosti představuje ve frýdecko-místeckém zámku Muzeum Beskyd. Tři stovky kovových předmětů prezentují hned několik uměleckých stylů a téměř všechny oblasti každodenního života.

Co exponát to příběh. Třeba secesní pokladna Svého času účtovala nákupy Místeckých v obchodě na Palackého ulici. Ve vystaveném hmoždíři zase připravovali medicíny v nejstarší frýdecké lékárně. A litinové desky s čísly? Než se dostaly do muzea, sloužily jako lávka pro chodce.

„Každé číslo zachycuje jedno božské desatero a byly umístěny na budově synagogy, která dnes už nestojí,“ uvedl Petr Juřák, autor výstavy.

Video Reportáž Kristíny Kačmarské
video

Reportáž Kristíny Kačmarské

Litinu znala Čína už ve 4. století před naším letopočtem. Evropa ji objevila až ve středověku a doslova jí propadla v 19. století. Nejprve děla a dělové koule, pak musely živit bitvy a války i kovové šperky, zlato i stříbro.

„V 19. stol. začala být litina používána v různých odvětvích lidské činnosti, ať už to bylo v architektuře, v domácnostech. Vyráběly se žehličky, různé druhy kamen,“ komentoval expozici  Petr Juřák.

Kamna byla vysoce dekorativním prvkem, stejně tak i obaly na uhláky. Každá železárna měla svého uměleckého modeláře. Vytvořil návrh, pak sádrový odlitek a formu. 

Litina se v první polovině 19. století se stala módní záležitostí i na hřbitovech, své hroby si jí zdobila výhradně společenská elita.

O pouhé století později se exkluzivním materiálem stal kámen a litina zůstala pro ty nejchudší. Výstava „Krása ukrytá v kovu“ je pro všechny. Ve frýdecko-místeckém zámku potrvá do 1. září.