Ostravští gymnazisté vyrobili pivní automat

Ostrava - Studenti Gymnázia v Ostravě-Hrabůvce vyrobili automat na čepované pivo. Teď se vrátili z Londýna, kde se svým prototypem soutěžili v evropském finále studentských firem. Ty zaštiťuje na školách po celé Evropě mezinárodní nezisková vzdělávací organizace Junior Achievement.

Pivo načepované pod správným úhlem a s pořádnou čepicí, a to za necelou minutu. Nápad vyrobit pivní automat neboli Beer Box se zrodil loni na jednom z letních festivalů.

„Stáli jsme ve velmi dlouhé frontě u stánků a jednoho člena z našeho týmu napadlo, jaké by to asi bylo, kdyby tady byly automaty na čepované pivo. Fronty by byly daleko kratší,“ uvedl Petr Fridrišek, spoluautor Beer Boxu.

Video Reportáž Alexandry Přečkové
video

Reportáž Alexandry Přečkové

Výroba tohoto automatu trvala studentům čtyři měsíce, pracovali na něm skoro každý den, a to hlavně po večerech a o víkendech.

Jak přístroj funguje, to je výrobní tajemství. Studenti přitom mysleli i na zákon, tedy aby si pivo mohli načepovat jen plnoletí.

„Osmnáct mi bude až v září, takže projedu čtečkou, zazněl zvukový signál, ale světlo se nerozsvítilo, takže můžu mačkat jak chci a stejně mi nic nenačepuje,“ uvedl Stanislav Riger, spoluautor Beer Boxu.

Mladí vynálezci jsou členové studentské firmy, v rámci které se učí, jak takové podniky fungují. S Beer Boxem zvítězili celostátní soutěž českých studentských firem a probojovali se až do Londýna do evropského kola. Skončili těsně pod stupni vítězů.

Studenti se obrátili už i na Úřad průmyslového vlastnictví. Jestli se Beer Box časem dostane na český trh, to se uvidí za čtvrt roku, kdy skončí patentové řízení.