Vesnice Nové Lublice na Opavsku bojuje s velkými dluhy

Nové Lublice - Nové Lublice na Opavsku patří k nejzadluženějším sídlům v Česku. Tamní obecní úřad dluží různým subjektům dva a půl milionu korun. Na jejich zaplacení by padlo téměř osmdesát procent všeho majetku malé obce nedaleko Vítkova.

Současní představitelé úřadu se snaží situaci řešit. S věřiteli uzavírají splátkové kalendáře.

„Snažíme se z toho dostat,“ řekl starosta Libor Kotlář. Dluhy podle něj zavinilo neprůhledné hospodaření předchozího starosty. Kotlářovi funkci předal v červnu po mimořádných volbách. „Jako zastupitelé jsme neměli dostatek informací. Všechno odkrýváme a zjišťujeme postupně až nyní. Počítáme celkový stav zadluženosti a snažíme se dohodnout splátky,“ řekl.

Radní pracují zadarmo

Celé vedení obce, které je neuvolněné, se zřeklo nároků na odměny, přidali se i ostatní zastupitelé. „Dokud se situace nevyřeší, budeme práci pro obec dělat zadarmo,“ uvedl starosta. Nové Lublice dluží například Správě sociálního zabezpečení odvody za dva zaměstnance. Vesnice také neplatila sousedním obcím za žáky, kteří docházejí do tamních škol.

Nové Lublice mají 234 obyvatel. V přepočtu dluží každý z nich víc než deset tisíc korun. Pokud by obec prodala veškerý majetek, padlo by na dluhy osmdesát procent. Ještě hůře hospodařily třeba Prameny v Karlovarském kraji, kde zadlužení čtyřnásobně převyšuje majetek obce.

/*json*/{"map":{"lat":49.914977460138,"lng":17.653656005859,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/