Obce automobilové závody nechtějí

Zlín - Měsíc do startu nejnavštěvovanějšího motoristického podniku ve Střední Evropě. Na Barum Czech rally Zlín dorazí až čtvrt milionu diváků. Po loňských tragédiích některé vesnice rally odmítly, protiargumentem pořadatelů jsou ale mimořádná bezpečnostní opatření pro diváky i závodníky.

Smrt sedmi lidí: Rally Český Kumlov, Rally Bohemia - závodníci. Barum rally a Rally show Uherský Brod - diváci.Tak tragická byla bilance loňských závodů. Pořadatelé pak zpřísnili bezpečnostní pravidla. Letos zatím všechny závody skončily bez problémů.

Barum rally je největší a nejpopulárnější. Dvě stě padesát  kilometrů rychlostních testů, desítky vesnic s tratí souhlasily. Jiné závod k sobě nepustily. Jako Fryšták, Huslenky nebo Rusava. Panoramatické serpentiny nad Rusavou ve směru na poutní Hostýn mohly být jedním z magnetů závodu. Zůstalo jen u přání organizátorů, Rusava řekla rezolutní NE.

„Jednohlasně jsme se usnesli, že to neschválíme,“ řekl starosta obce Zbyněk Škarpich.

Kdo ale s rally souhlasí, neprohloupí. Majitelé cest za závody inkasují buď peníze nebo služby. Jako např. ve Slušovicích - organizátoři rally danou cestu celoročně opravují, v zimě odklízejí sníh.

To, že se rally změnila, přiznávají i závodníci. Diváků ubylo, jsou dál od trati, rychlostní průměr zkoušky nesmí překročit 120 kilometrů v hodině, změnit rychlost pomáhají retardéry.

Video Reportáž Josefa Kvasničky
video

Reportáž Josefa Kvasničky

Barum Czech Rally Zlín je dlouhodobě jednou z nejvýznamnějších motoristických akcí v České republice, letos se pojede už potřiačtyřicáté. Průběh závodu budou hlídat až dvě tisícovky pořadatelů.To už je počet srovnatelný s největšími světovými rally.