Muž neuspěl s verzí, že kuší zabil náhodou. Čeká ho 10 let vězení

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci dnes potvrdil Jaromíru Šebestovi z Chotěbuze na Karvinsku desetileté vězení za zastřelení domnělého zloděje šípem z kuše. Muže trefil do hlavy, ten pak v nemocnici zemřel. Obžalovaný se hájil tím, že chtěl jen bránit svůj majetek a sebe před několika Romy, kteří se pohybovali na jeho pozemku. Tvrdil, že měl strach, osudná rána z kuše prý vyšla náhodou, když klopýtl. Ani Vrchní soud v Olomouci tuto obhajobu, kterou argumentoval i odvolání proti verdiktu krajského soudu, neuznal. Potvrdil trest za ublížení na zdraví s následkem smrti.

Tragédie se odehrála loni 26. dubna. K pozemku Šebesty přijeli autem čtyři muži. Tři vystoupili, čtvrtý čekal ve voze. Při vyšetřování tvrdili, že na parcelu přišli sbírat železný šrot. Podle Šebesty ale vešli do sklepa a hledali cestu, jak se dostat do budovy, kterou používal jako sklad, posilovnu a nakonec tam i bydlel.

Šebesta si uvnitř nachystal kuši, s nabitou zbraní vyšel ven a vyzval mladíky, aby opustili jeho pozemek. Muži se dali na útěk směrem k autu. Jeden z nich však nestihl do auta nastoupit, zasáhl ho šíp obžalovaného. Soudci krajského i vrchního soudu se shodli, že to nebyla nutná obrana ani nešťastná náhoda.

Video Kam až může zajít ochrana vlastního majetku?
video

Kam až může zajít ochrana vlastního majetku?

Kam až může zajít ochrana vlastního majetku?

200513

Reportáž Jiřího Loučky

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové